Jak wykorzystać GPS dla gołębi?
Nadajnik dla gołębi może okazać się bardzo przydatnym urządzeniem dla każdego hodowcy. Wiele osób trudniących się tym fachem zastanawia się jaka mogła być prędkość, pułap, przebyta odległość, a także trasa wypuszczonych ptaków. Znalezienie odpowiedzi na te pytania byłoby bardzo pomocne przy prowadzeniu dalszej działalności.
Jak wykorzystać GPS dla gołębi?
Niestety przez wiele lat trudno było znaleźć sprzęt oferujący zadowalające możliwości w tym zakresie. Nawet jeśli w ofercie rozmaitych producentów pojawiały się takie narzędzia, to bywały dość toporne w obsłudze. Bezpośrednią konsekwencją było obniżenie funkcjonalności. Z drugiej strony ceny sprzętu bywały na tyle wygórowane, że wielu hodowców nie mogłoby pozwolić sobie na taką inwestycję.
Na szczęście dynamiczny rozwój technologii sprawił, że systemy nawigacji satelitarnej stały się powszechnie wykorzystywane. Co więcej, pojawiły się też rozwiązania GPS dla gołębi posiadające udogodnienia, na którym najbardziej zależało hodowcom.
Jak działa GPS dla gołębi?
Hodowcy mogą znaleźć wiele rozwiązań umożliwiających monitorowanie gołębi. Dostępne zestawy mają dość zbliżone zasady działania. Jednym z podstawowych elementów są obrączki z nadajnikiem, które należy przymocować do ptaka. Niektórzy producenci dodają też pierścienie niewyposażone w nadajnik. Wyglądają one bardzo podobnie do tych właściwych. Ich zadaniem jest przygotowanie gołębi do lotu, który będzie pod obserwacją. W ten sposób zwierzęta mogą oswoić się ze sprzętem i podczas pomiaru nie będzie on im przeszkadzać.
System powinien być skrupulatnie testowany przez producenta, a później użytkowników. W związku z tym nie trzeba się obawiać, że nadajnik okaże się zbyt ciężki, by gołąb był w stanie z nim swobodnie latać. Renomowane urządzenia nie wykazały żadnych nieprawidłowości w tym wymiarze. Przed podjęciem decyzji warto jednak zbadać tę kwestię, aby nie kupić kota w worku.
Nadajnik odpowiada za rejestrowanie danych. Później jeszcze trzeba odczytać zebrane informacje. W tym celu potrzebne będą narzędzia stworzone przez producenta. Obecnie rzadko już zdarza się, by oprogramowanie znajdowało się na nośniku dołączonego do zakupu. Zazwyczaj wszystkie niezbędne aplikacje można pobrać z oficjalnej strony internetowej bądź korzystać z nich bezpośrednio w przeglądarce. Niektóre rozwiązania będą automatycznie przekazywać dane do urządzenia, z którego korzystasz. Inne będą wymagały manualnego odczytania informacji z obrączek zabranych od powracających gołębi.
Czytaj także: Jak wybrać najlepszy GPS dla psa?
Jakie możliwości zapewnia lokalizator GPS dla gołębi?
Oczywiście podstawową funkcją oprogramowanie jest wyświetlanie mapy, na której zostanie zaznaczona trasa przebyta przez ptaka. Niektóre rozwiązania umożliwiają monitorowanie drogi w czasie rzeczywistym. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie udogodnienie będzie iść w parze ze znacznie wyższą ceną. Jeśli jednak koszt ma dla Ciebie drugorzędne znaczenie i liczysz na niemal nieograniczoną funkcjonalność, warto pokusić się o taką inwestycją. Dzięki temu nie musisz czekać na powrót swoich podopiecznych. Bez trudu zaspokoisz ciekawość jeszcze w trakcie lotu.
Jeśli jednak wolisz ograniczyć wydatki w tym zakresie, znajdą się też narzędzia dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości. Wówczas sprzęt nie umożliwi sprawdzenia trasy w czasie rzeczywistym. Zazwyczaj dopiero po przylocie ptaka będzie można odczytać dane ze ściągniętej obrączki. W takiej sytuacji kluczowa jest też kalibracja systemu przed pomiarem. Z pomocą uprzednio zainstalowanego oprogramowania bez trudu ustawisz częstotliwość z jaką ma być zaznaczane położenie na mapie.
Sprawdzenie przebytej trasy to tylko podstawowa funkcja oferowana przez producentów. Po pomiarze otrzymasz dostęp do znacznie szerszej gamy informacji. Przede wszystkim zweryfikujesz wysokość, na której leciał gołąb w poszczególnych miejscach, a także jego prędkość. Ponadto możesz prześledzić warunki pogodowe utrzymujące się określonego dnia. Tym samym sprawdzisz temperaturę, kierunek i siłę wiatru, a także stopień zachmurzenia. W efekcie uzyskasz pełny ogląd sytuacji, w której znalazł się ptak.
Jaki jest koszt takiego sprzętu?
Jeśli chodzi o GPS dla gołębi, cena będzie zależeć od wielu czynników. Podstawowy zestaw z dwiema obrączkami będzie można kupić już za niecałe 500 złotych. Należy jednak założyć, że takie urządzenie nie będzie pozwalało na monitorowanie lokalizacji w czasie rzeczywistym. Cena będzie zwiększać się wraz z liczbą elementów dostępnych w pakiecie, a także stopniem zaawansowania technologii wykorzystywanej przez producenta. Na początek jednak w zupełności powinny wystarczyć podstawowe rozwiązania. Dzięki temu możesz poeksperymentować i przekonać się czy takie narzędzia w ogóle są dla Ciebie użyteczne.
Czytaj także: GPS dla kota
Leave a Reply Cancel Reply