Czy można używać smartfona bez karty SIM?
Po rozwinięciu skrótu SIM otrzymujemy Subscriber Identity Model. Karty są dostarczane przez operatorów telefonii komórkowej. Gdy klient zawrze umowę z usługodawcą, otrzymuje właśnie wspomnianą kartę SIM. Składa się ona z mikroprocesora oraz niedużej ilości pamięci wewnętrznej. Jej główną rolą jest identyfikacja danego abonenta i zapewnienie mu łączności z siecią.
Początki karty SIM
Karty SIM rozwijały się wraz z całą masą innych rozwiązań technologicznych, między innymi telefonami komórkowymi. W efekcie stopniowo zmniejszały one swoje gabaryty. Pierwsze warianty miały wielkość karty płatniczej. Później systematycznie zmniejszały się ich rozmiary. Współczesne rozwiązania nie są większe niż paznokieć małego palca u dłoni.
Karta SIM posiada dwustopniowe zabezpieczenie. Pierwszym poziomem, z których stykamy się regularnie jest kod PIN. Przy każdym odblokowaniu urządzenia należy wpisać uprzednio ustawiony ciąg liczb, aby uzyskać pełny dostęp do zasobów. Po kilku nieudanych próbach dojdzie do zablokowaniu smartfona. Wówczas nie obejdzie się bez wpisania kodu PUK.
Dlaczego telefon bez SIM karty może okazać się przydatny?
Na przełomie XX i XXI wieku telefony komórkowe stawały się coraz powszechniejsze. Po kilku latach bardzo dynamicznego rozwoju stały się już standardowym elementem wyposażenia każdego gospodarstwa domowego. Wówczas karta SIM była właściwie niezbędna do wykorzystywania urządzenia mobilnego. W końcu dzwonienie i wysyłanie wiadomości stanowiły jedne z nielicznych funkcji, które użytkownicy mieliby do dyspozycji. Telefon bez SIM karty dysponowałby bardzo ograniczonym zakresem możliwości, więc wielu producentów zdecydowało się zablokować dostęp do sprzętu w takich okolicznościach.
Sytuacja uległa znaczącej zmianie wraz z kolejnym etapem ewolucji, którego owocem były smartfony. To one sprawiły, że coraz więcej ludzi rezygnuje z codziennego użytkowania komputerów stacjonarnych i przenośnych. Takie urządzenia przestają być im niezbędne, ponieważ smartfony są na tyle zaawansowane, że w zupełności wystarczą do wykonania wszystkich zaplanowanych działań. W związku z tym powróciły pytanie dotyczące używania smartfona bez karty SIM.
Czy w takiej sytuacji jeśli urządzenie nie zostało jeszcze wyposażone w kartę sim, można nadal je uruchomić i korzystać z pozostałych funkcji takich jak kalkulator, notatnik, kalendarz, a także przeglądarka internetowa bądź media społecznościowe?
Zobacz również: Czy można odnaleźć skradziony telefon?
Czy możliwe jest używanie smartfona bez karty SIM?
W przeszłości przeważająca większość telefonów komórkowych nie posiadała takiej możliwości. Tendencja zaczęła się jednak odwracać. Niemniej nadal trudno dać gwarancję, że dane urządzenie będzie posiadać taką opcję. W tym przypadku wszystko zależy od użytkowanego modelu. Wiele urządzeń bez wątpienia nadal ma zablokowaną taką możliwość.
Należy jednak pamiętać, że za posiadaniem karty SIM nie stoi wyłącznie możliwość wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości. To również internet mobilny, który stanowi elementarną część Twojego pakietu usług u operatora. W związku z tym nie uzyskasz połączenia w każdej sytuacji, gdy będziesz zdany na nadajniki sieci telefonii komórkowej. Niemniej śmiało możesz wtedy korzystać z rozmaitych funkcji w trybie offline, np. notatnika, kalendarza czy też kalkulatora.
Jak korzystać z Internetu w przypadku telefonu bez SIM?
W świetle powyższych informacji mogłoby się wydawać, że tymczasowy brak karty SIM wiąże się również z absolutnym brakiem dostępu do sieci. Należy jednak pamiętać, że taki stan rzeczy dotyczy wyłącznie Internetu mobilnego, który wymaga łączności z nadajnikami.
Poza tym możesz jeszcze uzyskać połączenie za pośrednictwem modułu WiFi. Z tej opcji bez problemu skorzystasz w domu bądź dowolnym innym miejscu, które dzieli się dostępem do sieci bezprzewodowej. Zazwyczaj takie przywileje znajdziesz w restauracjach, pociągach, urzędach i wielu innych miejscach użyteczności publicznej. W tej sytuacji należy jednak zachować szczególną ostrożność. Przyłączenie się do obcej sieci wymaga pełnego zaufania do nadawcy sygnału. Potencjalni oszuści próbujący sforsować system zabezpieczeń Twojego urządzenia będą mieć ułatwione zadanie, kiedy korzystasz właśnie z ogólnodostępnej sieci.
Posiadanie telefonu bez SIM zazwyczaj nie stanowi długotrwałego stanu rzeczy. Opisywane okoliczności w większości przypadków występują głównie tymczasowo, kiedy akurat jesteś na etapie zmiany operatora. Warto jak najszybciej przebrnąć przez ten proces, aby otrzymać już nową kartę SIM. Dzięki temu jesteś w stanie korzystać z pełnego zakresu możliwości Twojego smartfona, a także wielu przydatnych narzędzi zwiększających bezpieczeństwo. Wszak cała masa pomocnym akcesoriów wykorzystuje sygnał GSM. Wykorzystanie tej technologii wymaga właśnie posiadania karty SIM.
Czytaj także: Jak wybrać program do rejestrowania rozmów telefonicznych?
Leave a Reply Cancel Reply