Podsłuch od strony prawnej
Są coraz mniejsze, bardziej dyskretne, ukrywane w przedmiotach codziennego użytku – chodzi tu o systemy podsłuchowe, które pozwalają niepostrzeżenie zarejestrować każdą rozmowę. Pytanie tylko, czy i kiedy można podsłuchiwać, bez narażania się przy tym na konsekwencje prawne?
Kiedy można podsłuchiwać?
Kupowanie urządzeń do podsłuchu nie jest przestępstwem, ani wykroczeniem. Czy można jednak zakładać podsłuchy w domu i podsłuchiwać na odległość? Zdeterminowane jest to wieloma warunkami opisywanymi w Kodeksie karnym. Zanim kupujący udadzą się do sklepu detektywistycznego i zaopatrzą się w odpowiedni sprzęt, powinni się zapoznać z przepisami.
Czy podsłuch jest zgodny z prawem?
Zgodnie z art. 267 par. 3 i 4 Kodeksu karnego podsłuchiwanie jest w Polsce przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do lat 2. Nie jest więc prawdą, że zawsze i wszędzie można założyć podsłuch – pluskwę w swoim domu, by podsłuchiwać żonę czy męża bez jego wiedzy, lub podsłuch na terenie zakładu pracy bez informowania o tym fakcie podwładnych. Nawet jeśli podejrzewamy zdradę partnera czy partnerki, albo oskarżamy słusznie pracownika o brak lojalności, nie można podsłuchiwać ich bez narażania się na konsekwencje prawne.
Osoba skrycie podsłuchiwana może skierować sprawę do sądu i ten oceni, czy doszło do czynu zabronionego.
Czym się kierować, zakładając podsłuch w domu?
Przy chęci podsłuchiwania kogokolwiek w swoim domu, trzeba zadbać o właściwe zamontowanie mikrofonu. Najwyższą jakość będą miały nagrania z podsłuchów kierunkowych, gdzie mikrofon nie będzie niczym zakryty.
Ważne jest również uniknięcie znalezienia podsłuchu, dlatego dobrze jest wybrać ze sklepu detektywistycznego sprzęt zainstalowany w przedmiotach codziennego użytku. Nie będzie on budził niczyich podejrzeń, a jego odkrycie możliwe będzie dopiero przy użyciu wykrywacza podsłuchów.
Sposób nagrywania ma znaczenie dla systemu monitorowania swojego domu. Można nagrywać w trybie ciągłym lub po detekcji głosu, która pozwala zaoszczędzić czas potrzebny do odsłuchiwania nagrań. Podsłuchiwać można przy użyciu powszechnie dostępnych dyktafonów, nawet w smartfonie, jak i dedykowanych gadżetów szpiegowskich o odpowiednim zasięgu dźwięku.
Kontrola dzieci
Bardzo często celem wykorzystywania podsłuchu w domu jest chęć skontrolowania, co dzieje się z małoletnimi dziećmi pod nieobecność rodziców. To w szczególności nagląca potrzeba, jeśli rodzice mają wątpliwości co do pracy opiekunek. Przy instalowaniu podsłuchu w domu czy ukrytych kamer i innego sprzętu detektywistycznego najczęściej rodzice chcą zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa. Należy jednak jasno powiedzieć niani, że stosujemy takie metody kontroli.
Kontrola partnera
W nieco innym celu kupowany może być podsłuch do domu, gdy nie ma w nich dzieci lub są na tyle duże, że zostają już same w domu. Często kupujący chcą skontrolować wierność partnera czy partnerki, dlatego w domu instalują urządzenia monitorujące i rozwiązania służące do nagrywania dźwięku. Można też wykorzystać podsłuch w telefonie, by wiedzieć, z kim umawia się mąż czy żona. To przysporzy nam jasnych dowodów na ewentualną zdradę. Jednak pod względem formalnym nawet pozostawianie w związku z osobą podsłuchiwaną nie uzasadnia zamontowania podsłuchu.
Kontrolowanie pracowników
Zgodne z prawem jest kontrolowanie pracy pracowników i ich zachowania na terenie zakładu pracy. Dlatego w wielu takich miejscach montowane są kamery monitoringu. Jednak czy podsłuch w pracy to także element monitoringu i jest legalny? Tak, podobnie jak kamery monitoringu, o ile pracownicy zostali poinformowani o tym, że taki sprzęt jest zamontowany i czemu właściwie służy. Pracownicy powinni też wyrazić zgodę na monitorowanie i nagrywanie ich rozmów.
Kontrola posesji
Mój dom – moją twierdzą. W myśl tej zasady montowane są wszelkiego rodzaju systemy zabezpieczające własną posesję. Każdy ma do tego pełne prawo i nikogo nie musi informować o tym fakcie. Można więc zainstalować kamery monitoringu czy podsłuch na odległość i kontrolować działanie całego systemu np. dzięki aplikacji w smartfonie. Dobrze sprawdzają się przy tym tzw. fotopułapki, które uruchamiają się dopiero po wykryciu ruchu.
Czytaj także:
Leave a Reply Cancel Reply