Zabezpieczenie mieszkania przed wyjazdem na wakacje
Letnia pogoda sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, wyjazdom za miasto na łono natury czy na wczasy – w Polsce i za granicą. Wakacje są też okresem prawdziwych „żniw” dla włamywaczy. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć się przed włamaniem do mieszkania pod nieobecność właścicieli.
Praktyczne porady, jak zabezpieczyć dom?
Ochrona mieszkania w bloku czy domu na czas nieobecności domowników w trakcie letnich urlopów ma ogromne znaczenie. Ważne jest, by przedsięwziąć jeszcze przed wyjazdem odpowiednie kroki, aby zabezpieczyć swój dobytek. Można zainwestować w sprzęt antywłamaniowy, system alarmowy lub w monitoring posesji. Wsparciem dla niego może być życzliwy sąsiad, który zwróci uwagę na nieznajomych w pobliżu naszego domu czy mieszkania.
Niektóre elementy zabezpieczenia mieszkania przed włamaniem wymagają trwałego montażu i pociągają za sobą pewne koszty, ale to inwestycja na lata, która zwiększy poziom bezpieczeństwa dla naszego dobytku. Jak się zabezpieczyć przed włamaniem?
Drzwi antywłamaniowe to podstawa
Podstawową barierę dla potencjalnych złodziei mogą stanowić drzwi antywłamaniowe. To specjalnie wzmocnione drzwi wejściowe do mieszkania lub domu, które są trudne do sforsowania przez włamywacza. Każda taka przeszkoda zniechęca przestępców do dokonania włamania. Antywłamaniowe drzwi do mieszkania mogą mieć jedną z 6 klas odporności – od 1 do 6, a im wyższa klasa, tym lepiej można zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem. Najlepiej ponadto, by drzwi te miały certyfikat wydany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej lub Instytut Techniki Budowlanej.
W parze z antywłamaniowymi drzwiami powinny iść zamki z wieloma zastawkami i zapadkami, które mają utrudnić złodziejom pokonanie takich barier. Zamki do drzwi oferowane są w klasach od 1 do 7, a bezpieczeństwo zapewniają już zamki o klasie 5. W praktyce najczęściej zamki i drzwi antywłamaniowe sprzedawane są w komplecie.
Antywłamaniowe okna i rolety
Okno, podobnie jak drzwi, może stanowić drogę, która pozwoli na dostęp do mieszkania włamywaczom. Najbardziej zagrożone są przy tym lokale położone na dolnych kondygnacjach budynków wielorodzinnych. Jak zabezpieczyć mieszkanie na parterze przed włamaniem? Jedną z metod będzie wykorzystanie specjalnych okien antywłamaniowych. Ich zabezpieczeniem są antywłamaniowe okucia i klamki wyposażone w zamek na kluczyk. Złodzieje często na widok tak solidnego okna po prostu rezygnują z planów włamania, w obawie przed policją czy zbudzeniem sąsiadów.
Okna o podwyższonej ochronie przed włamaniem zabezpieczą newralgiczne miejsca, przez które złodziej mógłby dostać się do mieszkania. Najczęściej przestępcy wybijają szyby w oknach, rozwiercają zamki lub po prostu wyważają uchylone okno. Dlatego okna antywłamaniowe powinny mieć wkładki antyrozwierceniowe, okucia z zaczepami uniemożliwiającymi wyważenie oraz szybę z kilkoma warstwami szkła i folią antywłamaniową, która nawet po stłuczeniu szyby powoduje, że szkło nie rozsypuje się, ale przylepia się do niej.
Można ponadto założyć rolety antywłamaniowe czy kraty w oknach. To szczególnie polecane rozwiązanie, jeśli chodzi o zabezpieczanie przed włamaniem do mieszkań na parterze, gdzie włamywacze mogą się do nich dostać właśnie przez okna.
Brama garażowa
Zdecydowana większość opisywanych systemów zabezpieczających przed włamaniem zastosowanych może być w mieszkaniach blokowych, jak i w domach. Natomiast typowym zabezpieczeniem antywłamaniowym domu będzie solidna brama garażowa z zamkiem automatycznym i mechanizmem ryglowania bądź blokadą na wale nawijającym. Brama powinna być przy tym wykonana ze stali odpornej na uszkodzenia mechaniczne i na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Bezpieczeństwo zwiększają inteligentne systemy sterowania dostępem do domu, przy pomocy smartfonu lub dedykowanego pilota.
Oko sąsiada jest bardzo przydatne
Przed zaplanowanym wyjazdem warto powiadomić o swoich planach sąsiadów. Oni wiedzą najlepiej, czy nikt nieznajomy nie przewija się wokół naszego domu czy mieszkania. Zwrócą uwagę, gdyby działo się coś niepokojącego.
Alarm antywłamaniowy
Systemy alarmowe okazują się skutecznym sposobem na odstraszenie złodzieja. Mogą być powiązane z systemem wykorzystywanym przez prywatną firmę ochroniarską, która przyjedzie na wezwanie, jeśli rozwiązanie zostanie uruchomione. Alarmy w mieszkaniach czy w domach wyposażone są w czujniki ruchu, gazu, dymu, a nawet pozwalają na uruchomienie odpowiednich systemów, jeśli do domu zostanie wpuszczony gaz usypiający. Za wszechstronnie działający system alarmowy trzeba jednak nie mało zapłacić.
Monitoring posesji
Obok czujek powiązanych z systemem alarmowym można zainwestować w kamery monitorujące dom i całą posesję. Jeśli wykryty zostanie ruch, kamera włącza się, a obraz z niej można zobaczyć np. w aplikacji na smartfonie.
Czytaj także:
Leave a Reply Cancel Reply