Co potrafi laser?

Co potrafi laser?

Broń dobrze znana z „Gwiezdnych wojen”, choć w rzeczywistości nie doczekaliśmy się (jeszcze?) jej prawdziwego odpowiednika. Mamy za to super precyzyjne narzędzia, np. pomiarowe, telekomunikację optyczną, urządzenia poligraficzne i wiele innych. Laser jest potężnym urządzeniem, które wykorzystujemy dziś na szeroką skalę. Czym tak właściwie jest laser? Które jego zastosowania są szczególnie ciekawe?

Czym jest laser – wyjaśniamy krok po kroku

Laser to w najprostszych słowach urządzenie emitujące wzmocnioną wiązkę światła. W jego skład wchodzą dwa zwierciadła z ośrodkiem aktywnym pomiędzy. Ośrodek stanowi gaz bądź minerał, a jego zadaniem jest wzmacnianie wiązki w określonych warunkach. Kolejnym ważnym elementem konstrukcji lasera jest układ pompujący.

Włączenie lasera powoduje przepływ energii do jego wnętrza. Atomy „dostają kopa” i oddają pobraną energię na zewnątrz w postaci cząsteczki światła, fotonu. Pobudzone atomy na swojej drodze stykają się z kolejnymi atomami i przekazują im energię. Powstają kolejne fotony, a zjawisko można określić mianem wzmocnienia światła – light amplification (od tych słów wziął się pierwszy człon nazwy laser).

Jaka jest zaś rola luster? Zadaniem jednego z nich jest całkowite odbicie światła, drugiego – częściowe odbicie. To dzięki lustrom fotony mogą stale krążyć po ośrodku aktywnym, powodując ciągłe wzmacnianie wiązki światła. Jedno ze zwierciadeł przepuszcza część fotonów, a za laserem formuje się silnie skupiony promień.

Promień lasera w rzeczywistości nie ma żadnej temperatury. Nagrzewa się dopiero powierzchnia, na którą ów promień pada. Do stopienia i przecięcia laserem danego materiału potrzeba dłuższego bądź krótszego czasu działania. Promień lasera ma małą średnicę i w związku z tym jest precyzyjny. Właśnie dlatego znajduje zastosowanie np. w medycynie, gdzie za jego pomocą wykonuje się np. drobiazgowe operacje medycyny estetycznej czy zabiegi na oku.

Ciekawe zastosowania lasera

Na hasło „laser” każdy z nas wymienił by pewnie inną dziedzinę, inne urządzenie. Wiązka lasera często kojarzy się z systemami zabezpieczeń np. eksponatów w muzeach (przecięcie wiązki, np. ręką, powoduje uruchomienie alarmu) albo z tzw. laser tag, czyli laserowym paintballem. Zatrzymajmy się na chwilę przy zabezpieczeniach. W ten dziedzinie laser rzeczywiście znajduje ogrom zastosowań. Przykład? Wykrywacz podsłuchów, urządzeń szpiegowskich, kamer bezprzewodowych, lokalizatorów GPS. Działa to tak, że urządzenie do wykrywania podsłuchów wysyła wiązkę wbudowanego lasera, która napotykając na podsłuch, zaczyna się wzmacniać. Urządzeniem „skanuje” się teren, a im bliżej kryjówki podsłuchu znajdzie się urządzenie, tym wiązka lasera będzie mocniejsza.

Jeśli chodzi o wykrywanie kamer, tu laser ma za zadanie natknąć się na matrycę kamery, która powoduje jego polaryzację. Efektem tego zjawiska jest widoczne gołym okiem w obiektywie, pulsujące czerwone światełko lasera.

Czy laser faktycznie może być bronią?

Tak, już się z niego w ten sposób korzysta. Broń laserową znajdziemy w amerykańskiej marynarce, ale Amerykanie mają aspiracje do stworzenia też laserowej broni dla piechoty.

O nas

Sklep detektywistyczny Gospy zajmuje się sprzedażą urządzeń szpiegowskich, które umożliwiają między innymi śledzenie danej osoby/pojazdu, podsłuchiwanie, czy nagrywanie obrazu i dźwięku za pomocą minikamer. Gospy powstał w odpowiedzi na rosnącą potrzebę korzystania z urządzeń detektywistycznych. Nasze artykuły przeznaczone są zarówno dla profesjonalnych detektywów, jak i dla osób, które chciałyby samodzielnie skorzystać z akcesoriów szpiegowskich. W naszym asortymencie znajdą Państwo urządzenia zaawansowane technologicznie, a jednocześnie proste w obsłudze, nie wymagające posiadania szerokiej wiedzy z zakresu szpiegowania.

Ostatnie posty

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona www: (Adres strony wwwhttp://)
* Treść:
Podaj kod
Projekt i realizacja 2014 DiH.pl