Nielegalny wywóz śmieci - fotopułapka do walki ze śmieciarzami

Posted by      11/10/2022 00:00:00    Comments 0
Nielegalny wywóz śmieci - fotopułapka do walki ze śmieciarzami

Lasy nadal traktowane bywają jako darmowe wysypiska śmieci. Opony, części samochodowe, meble, resztki po obiadach, kosmetykach i remontach, a nawet faktury i inne dokumenty pozostawiane zostają w lasach, aby uniknąć płacenia za wywóz śmieci. Aby nałożyć za to karę, trzeba sprawców zaśmiecania lasu złapać, co nie jest proste. Natomiast koszty sprzątania terenów zielonych rosną rocznie do dziesiątek lub setek milionów złotych.

Przyczyną zanieczyszczania lasów są wyrzucane w nich śmieci, niektóre z nich są wywożone w większych ilościach jednorazowo, inne wyrzucane regularnie na całym obszarze. Wyrzucane spontanicznie w różnych miejscach są zmorą Straży Leśnej, gdyż sprawcom wydaje się, że są bezkarni.

Wywóz śmieci do lasu — jak walczyć ze zjawiskiem?

Ponieważ zjawisko zaśmiecania lasów ma charakter ogólnopolskie i ciągnie się od lat, jednym ze skuteczniejszych sposobów walki z wandalami, poza działaniami edukacyjnymi, jest konsekwentne ich karanie.

W jednym roku Lasy Państwowe na sprzątanie dzikich wysypisk wydają ponad 20 milionów złotych, ale kwota ta nie obrazuje prawdziwych kosztów, jakie trzeba ponieść, aby przynajmniej na chwilę lasy zostały wyczyszczone z odpadów. 

Czytaj także: Z kamerą wśród zmarłych

Fotopułapki w służbie lasu

Na całe szczęście leśnikom z pomocą przychodzi elektronika, a w tym wypadku fotopułapki GSM. Żaden „śmieciarz” bowiem nie może być wówczas pewien, czy nie jest w tym momencie obserwowany, a kamera fotopułapka może znaleźć się wszędzie: na wysokim drzewie, ukryta w ściółce leśnej, schowana w dziupli w starym pniu albo zasłonięta stosem leżącego drewna.

Najnowocześniejsze fotopułapki są coraz mniejsze, przez co łatwiej jest je ukryć, posiadają one coraz lepszą optykę i coraz wyższą rozdzielczość nagrywanego materiału. Mają także możliwość bezpośredniego połączenia z osobą nadzorującą dany obszar leśny. Mogą kontaktować się one przez SMS, MMS, mail albo radiowo, co ułatwia często bezpośrednią interwencję Służb Leśnych.

Fotopułapki dbają o pełną anonimowość zwykłych użytkowników lasu dzięki szyfrowaniu nagranych materiałów. 

Jaką fotopułapkę wybrać?

Fotopułapki to inaczej mini kamery bezprzewodowe. Mają one możliwość nagrywania obrazu oraz dźwięku. Uruchamiają się poprzez system wykrywania ruchu, który pozwala urządzeniu włączyć się jedynie w niezbędnych momentach. Kamery mogą robić zdjęcia oraz nagrywać filmy. Przesyłają je później do osób nadzorujących lasy.

Użyta w fotopułapce fotokomórka na podczerwień pozwala na szybkie wykrycie ruchu i uruchomienie urządzenia. Fotopułapka leśna może pracować zarówno w dzień, jak i w nocy, ponieważ promieniowanie podczerwone nie jest widoczne dla oka ludzkiego.

Najważniejszym kryterium przy wyborze fotopułapki jest obecność modułu GSM, który umożliwia wysyłanie zdjęć, na właściwy numer telefonu lub e-mail.

Przed zakupieniem fotopułapki trzeba znać już miejsce, w którym będzie ona zamontowana i wybrać model, który sprawdzi się w tej lokalizacji. Urządzenia z niewidocznymi diodami podczerwieni nie emitują poświaty, która jest łatwa do zauważenia, co sprawia, że stają się one mniej zauważalne dla postronnych.

Należy także przemyśleć kwestie zasilania. Wybierając fotopułapkę, trzeba zastanowić się: czy będzie możliwy dostęp do stałego zasilania oraz, czy przy w miejscu zainstalowania kamery będzie dostępna sieć internetowa lub Wi-Fi. Jeśli nie, to należy zainwestować w zasilanie bateryjne z możliwym panelem słonecznym.

Fotopułapka powinna być też wyposażone w analizę obrazu, rozpoznawanie obiektów oraz weryfikację tablic rejestracyjnych i twarzy. W przypadku udowodnienia przestępstwa potrzebne są dobrej jakości zdjęcia, sprzęt powinien więc mieć odpowiednie parametry: wysoką rozdzielczość, długi czas pracy, szerokokątny obiektyw i dobrej jakości matrycę.

Zalety fotopułapek

Fotopułapki mają wszechstronne zastosowanie. Cechuje je prosta instalacja, która nie wymaga dużych umiejętności technicznych. Są one montowane za pomocą statywu lub paska mocującego i zasilane różnego rodzaju bateriami. Można używać do tego ogniw alkalicznych, litowych lub słonecznych. Nie są to również urządzenia zbyt drogie.

Instalując fotopułapkę z modułem GSM, zaraz po transferze danych mamy możliwość natychmiastowej reakcji na incydent, co umożliwia podjęcie interwencji. Ponadto fotopułapki wyposażone są w kartę SIM. Dzięki temu materiały w formie nagrań oprócz tego, że trafiają natychmiast do właściciela fotopułapki, to mogą służyć także jako dowody podczas dochodzenia policji czy rozprawy sądowej. 

Gdzie można korzystać z fotopułapek?

Fotopułapki często stosowane są do walki ze śmieciarzami i wandalami przez leśników i miejscowe samorządy. Używa się ich również do obserwacji zwierząt, oceny populacji ich poszczególnych gatunków i zachowań w okolicach paśników.

Fotopułapki kamery leśne mogą monitorować również pasieki, stawy hodowlane, składy drewna czy parkingi. Służą do identyfikacji nie tylko śmieciarzy i osób podrzucających odpady do lasu, ale również kłusowników, złodziei samochodów i drewna. Za ich pomocą można kontrolować także piwnice, magazyny, posesje, czy tereny budów.

Zobacz także: Fotopułapka - jaka będzie najlepsza?