Czym jest polowanie? Jaki celownik wybrać?

Posted by      08/18/2022 00:00:00    Comments 0
Czym jest polowanie? Jaki celownik wybrać?

Polowaniem nazywamy zabijanie zwierząt dokonywane przez myśliwych zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami. Do przeprowadzenia polowania na zwierzynę używanych jest obecnie wiele nowoczesnych urządzeń, takich jak celowniki optyczne, czyli sprzęt noktowizyjny i termowizyjny, lornetki, dalmierze, fotopułapki itp.

Zmiany dotyczące celowników optycznych

W dniu 10 września 2019 r. Minister Środowiska zmienił rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania. Od 20 września myśliwi mogą polować z użyciem sprzętów noktowizyjnych i termowizyjnych nocą. Można więc bez żadnych konsekwencji korzystać obecnie z nowoczesnego sprzętu noktowizyjnego i termowizyjnego podczas nocnych polowań i zabijać z jego użyciem zwierzęta. Wcześniej polować z użyciem tych sprzętów wolno było tylko na obszarach dotkniętych afrykańskim pomorem świń, co było określone przez regulacje unijne. 

Czytaj także: Prezent dla myśliwego

Luneta noktowizyjna a termowizyjna

Historia noktowizji zaczyna się już przed drugą wojną światową. W 1936 roku niemiecka firma AEG rozpoczęła pierwsze badania nad rozwojem urządzeń zarówno termowizyjnych, jak i noktowizyjnych, a już w 1939 udało im się otrzymać pierwszy prototyp. Natomiast jesienią 1942 roku oddali oni do użytku reflektor podczerwieni.

Choć zastosowanie termowizji i noktowizji może wydawać się podobne, zasada ich działania jest zupełnie inna. W przypadku noktowizorów polega ona na wzmacnianiu światła widzialnego, natomiast w termowizji na wykorzystywaniu promieniowania podczerwonego oraz obrazowanie energii cieplnej.

Podobieństwa pomiędzy nimi polegają przede wszystkim na tym, że obydwa rodzaje urządzeń pozwalają więcej widzieć podczas nocnego polowania. Wybór właściwej technologii może mieć decydujący wpływ na jego skuteczność. 

Co wybrać: noktowizor czy termowizor?

Noktowizor ma za zadanie zbierać i wzmacniać światło z otoczenia tak, aby ułatwić widzenie w ciemności. Pomaga w tym obiektyw skupiający rozproszone światło, które w następnej kolejności zostaje wzmocnione w sposób chemiczny albo elektroniczny. W noktowizorach analogowych obraz przekazywany jest poprzez układ optyczny, a w cyfrowych wyświetlany na wyświetlaczu.

Dzięki cyfrowej lunecie noktowizyjnej można nagrywać filmy i robić zdjęcia oraz przesyłać je na ekran smartfona lub udostępniać. Posiada też ona funkcje zmiennego powiększania obrazu i łączności bezprzewodowej z dedykowanymi aplikacjami, pozwalającymi zdalnie sterować urządzeniem. Istotną zaletą myśliwskiej lunety noktowizyjnej jest też jej uniwersalność.

Z kolei termowizja polega na analizie promieniowania podczerwonego i energii cieplnej pozwalającej na gromadzenie informacji o obiektach przy słabej widoczności. Działanie samego termowizora opiera się na analizowaniu sygnatur cieplnych i przekształcaniu ich w obraz. Umożliwia ono pracę przy całkowitym braku światła i działa w obecności dymu, smogu i zamglenia. W odróżnieniu od noktowizorów wychwytujących światło widzialne, termowizory dokonują analizy promieniowania elektromagnetycznego znajdującego się w paśmie podczerwieni, które wytwarzają obiekty będące w kadrze, i w taki sposób umożliwiają one obserwację w warunkach bardzo ograniczonej widoczności. 

Chcąc dokonać wyboru pomiędzy noktowizorem a termowizorem, należy pamiętać, że:

Noktowizory służą głównie do obserwacji całego kadru i nagrywania bardziej naturalnych obrazów podczas polowań, a termowizory mają zastosowanie głównie podczas polowania w całkowitej ciemności i pomagają w dostrzeganiu zwierząt i ludzi w trudnych warunkach.

Dlaczego trzeba prowadzić odstrzał dzików?

Zdaniem myśliwych polowanie na dziki przyczynia się do zwalczania ASF. Do innych działań, jakie prowadzi się w tym celu, należy też: usuwanie padłych dzików, przestrzeganie zasad bioasekuracji przez hodowców świń oraz myśliwych, a także zmniejszanie populacji dzików poprzez polowania prowadzone indywidualnie.

Co jest lepsze, celownik czy nakładka?

Rynek lunet noktowizyjnych mocno się rozwinął. Obecnie wybierać możemy pomiędzy nasadkami noktowizyjnymi oraz celownikami noktowizyjnymi,

Wybór zależy od preferencji i budżetu. Celownik noktowizyjny łączy cechy lunety celowniczej, jak i noktowizji i daje różne spersonalizowane krzyże, możliwe do ustawienia do indywidualnych potrzeb. Najważniejszą jego zaletą jest jego waga i mobilność, gdyż jest on podobnych rozmiarów co luneta celownicza, a niekiedy nawet mniejszy. Jednak lunety noktowizyjne ustępują nasadkom noktowizyjnym. Te ostatnie górują bowiem nad nimi uniwersalnością i ceną. Niektóre nasadki noktowizyjne mogą być również zamontowane na prawie każdej istniejącej lunecie i mogą być używane jako monokular noktowizyjny.

Inne przydatne gadżety

Do innych myśliwskich gadżetów przydatnych na polowaniu należą również:

  • lornetki noktowizyjne myśliwskie,
  • binokulary noktowizyjne,
  • dalmierze myśliwskie,
  • zamaskowane fotopułapki,
  • lornetki myśliwskie termowizyjne.

Zobacz także: 5 prezentów szpiegowskich