Jak sprawdzić czy telefon nie jest na podsłuchu?
Obecnie bardzo łatwo jest założyć podsłuch w telefonie komórkowym. Aplikacje, które do tego służą, są niewidoczne dla użytkownika i trudne do zidentyfikowania. Co zrobić, jeśli podejrzewamy, że nasz telefon jest na podsłuchu? Jak wykryć podsłuch w telefonie, z którego korzystamy na co dzień?
Objawy podsłuchu
Istnieje wiele symptomów wskazujących telefon na podsłuchu. Objawy nie są łatwo zauważalne, ale warto poszukać pewnych sygnałów świadczących o inwigilacji. Jeśli na naszym telefonie znalazło się oprogramowanie monitorujące, może on zachowywać się w trochę inny sposób niż dotychczas, ponieważ aplikacja szpiegowska może dokonać w nim pewnych zmian. Mogą wówczas występować częstsze zawieszania się telefonu oraz inne niepokojące zmiany w działaniu urządzenia, których wcześniej nie zaobserwowaliśmy we własnym aparacie. Mogą należeć do nich:
- Spadek prędkości działania telefonu. Zawirusowane oprogramowaniem szpiegowskim aparaty szybciej się rozładowują i wolniej działają.
- Pojawienie się nieznanych aplikacji albo wiadomości.
- Podejrzanie wysokie zużycie danych.
- Często pojawiające się dziwne reklamy i powiadomienia.
- Telefon sam się restartuje albo wyłącza.
- Pewne zamontowane na telefonie aplikacje uruchamiają się same, pomimo że ich nie otwieraliśmy.
Jeśli takie sygnały spostrzegamy, dobrze jest zbadać telefon pod kątem możliwości zainstalowania oprogramowania szpiegowskiego. Jeśli zauważamy też, że informacje, którymi się z nikim nie dzieliliśmy, wyciekają, a niepożądane osoby znają nasz rozkład dnia albo wiedzą o nas coraz więcej, może to świadczyć, że mamy założony podsłuch telefonu komórkowego. Objawy techniczne mogą nie być widoczne ale to, że ktoś zainstalował nam podsłuch na telefonie, często wychodzi też na jaw w rozmowie, gdy osoba ta przypadkiem zdradzi się ze znajomością informacji, których nie powinna znać.
Zobacz również: Jak wykryć zdradę partnera
Jak nie dać się podsłuchom?
Aby założyć podsłuch, osoba szpiegująca musi mieć na chwilę w ręku Twój telefon albo musisz sam go uruchomić, klikając w podesłany link. Dobrze jest więc mieć założone na telefonie dobre hasła i nie pozostawiać go bez opieki w miejscach publicznych. Jeżeli go gdzieś, choć na chwilę porzucimy, ktoś może bez naszej wiedzy zainstalować nam aplikację szpiegującą podczas naszej chwilowej nieobecności.
Należy także używać blokad, nie ujawniać nikomu numeru PIN i korzystać z oprogramowania antywirusowego. Oprogramowanie inwigilujące możesz też sam uruchomić w swoim telefonie, klikając w, przesłane Ci informacje, ponieważ instalacja aplikacji szpiegowskiej następuje poprzez przesłanie jej w zainfekowanym linku, w który podsłuchiwany musi kliknąć, aby ją zainstalować.
Nie powinieneś też instalować w smartfonie czy tablecie niesprawdzonych aplikacji ani udostępniać lekkomyślnie swoich danych w Internecie.
Warto też wyłączasz Wi-Fi, jeżeli przestajesz korzystać ze znanej Ci sieci i nie zaznaczać zgody na automatyczne łączenie się ze znaną siecią bezprzewodową Wi-Fi. Wprawdzie w ten sposób nie da się podsłuchać rozmów, ale przez sieć Wi-Fi mogą zostać zdobyte Twoje dane loginy i hasła.
Przydatne kody telefonów
Do wykrywania monitoringu służą też kody serwisowe. Po wpisaniu takiego kodu możesz uzyskać informację o podsłuchu telefonu komórkowego, z którego korzystasz.
Wciskając kod:
- *#21# - możesz sprawdzić, czy dane z Twojego telefonu nie są przekazywane na inny numer. Jeżeli zainstalowano Ci podsłuch, wyświetli Ci się numer tel., na który one trafiają.
- *#62# - możesz zobaczyć, na jaki numer przekazywane są połączenia, gdy jesteś poza zasięgiem sieci.
- ##002# - wyłączysz przekazywanie połączeń na numer poczty głosowej.
- *#06# - sprawdzisz numer IMEI, na podstawie którego operator może określić położenie Twojego urządzenia nawet, z inną kartą SIM.
Jak wykryć podsłuch?
Aby wykryć podsłuch w Twoim telefonie, możesz wykupić urządzenie służące do wykrywania programów monitorujących. Jest to tzw. antypodsłuch przechwytujący sygnały za pomocą czujników i anten. Może on wskazać wszelkie programy szpiegowskie wykorzystujące technologię GSM. Pozwala on wykryć wszelkie próby inwigilacji i zabezpieczyć Twoje rozmowy wykonywane przez telefon przed podsłuchem.
Pomoc specjalistów
Jeśli zaobserwowałeś dziwne objawy, których wcześniej nie było na Twoim smartfonie albo odnosisz wrażenie, że niektóre informacje na Twój temat w dziwny sposób przeciekają do niepowołanych osób, może to świadczyć, że zainstalowano Ci podsłuch w telefonie. Policja nie pomoże Ci w jego wykryciu. Najlepiej więc abyś skorzystał z pomocy specjalistycznej firmy zajmującej się wykrywaniem podsłuchów. Wykwalifikowani specjaliści dysponujący odpowiednim sprzętem i oprogramowaniem będą w ciągu godziny w stanie ustalić, czy Twój telefon zastał zainfekowany aplikacją szpiegującą. Pamiętaj tylko, że jeżeli zamówisz taką usługę przez telefon na podsłuchu, osoba szpiegująca Cię będzie o tym wiedzieć. Najlepiej więc skontaktować się z ekspertami, korzystając z urządzenia, które na pewno nie jest inwigilowane, więc nie z domu czy biura, ale np. przez telefon jakiejś znajomej osoby.
Czytaj także: Test na wierność