AGPS a GPS – czym się różnią?

Posted by      09/07/2021 12:03:32    Comments 0
AGPS a GPS – czym się różnią?

Jeszcze przed nadejściem ery cyfrowej nawigowanie w terenie wymagało określonych zdolności, które niestety nie każdy posiadł w równym stopniu. Konieczne było posiłkowanie się mapą oraz znakami. Siłą rzeczy zdarzały się pomyłki, które kończyły się błądzeniem w nieznanym miejscu i tym samym nadłożeniem kawałka drogi. Rozwój technologii znacząco ułatwił ten proces. Każdy smartfon posiada możliwość określenia aktualnego położenia użytkownika. W konsekwencji zagubienie się stało się niemal niemożliwe. To oczywiście zasługa popularnego systemu GPS, który kojarzy się głównie z przemieszczaniem się z punktu A do punktu B. Warto jednak mieć też na uwadze, że z tego rozwiązania korzystają wszystkie aplikacje proszące Cię o dostęp do danych dotyczących lokalizacji. Dzięki temu przy próbie zamówienia jedzenia na dowóz usługa automatycznie zbiera dane z okolicznych restauracji na podstawie Twojego aktualnego położenia.

Jak działa GPS?

GPS to określenie, które już na stałe weszło do języka użytkowego. Czasem jest wręcz używane jako synonim do słowa „nawigacja”. Bez wątpienia opisywana technologia jest powszechnie wykorzystywana i każdy mniej lub bardziej poznał jej możliwości w praktyce.

Warto jednak poznać bliżej mechanizmy napędzające jej działanie. W tym celu warto odwołać się do definicji. Rozwinięcie skrótu GPS to Global Positioning System. To rozwiązanie jest uzależnione od działania satelitów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej. Połączenie następuje po wykryciu sygnału pomiędzy orbitą a odbiornikiem.

Warto zaznaczyć, że system może wykorzystywać dane pochodzące nawet z wielu satelitów w tym samym czasie. To wszystko ma służyć zapewnieniu jak największej precyzji działania. W efekcie można określić lokalizację nawet z dokładnością do kilku metrów. Takie właściwości stają się bezcenne, kiedy szukasz konkretnego obiektu, na przykład zagubionego telefonu. W tej sytuacji możesz bardzo precyzyjnie określić miejsce, w którym znajduje się zguba.

Istotną zaletą GPS jest też stosunkowo duży zasięg, który utrzymuje się właściwie w każdym regionie świata. Stopień rozwinięcia lokalnej infrastruktury nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia, ponieważ ciągłość sygnału nie jest uzależniona od połączenia z internetem. Właśnie z tego powodu wspomniana technologia jest powszechnie wykorzystywana w wyjątkowo niedostępnych zakątkach kuli ziemskiej. Wykorzystują ją badacze urzędujący w okolicy bieguna południowego, a także osoby przemierzające dzikie ostępy Afryki bądź Amazonii.

Jeżeli jednak Twoje urządzenie korzysta wyłącznie z GPS i pracuje w trybie offline, będzie ono potrzebować nieco więcej czasu na określenie lokalizacji i przesłanie sygnału do odbiornika. Taka sytuacja miała miejsce chociażby w przypadku starszych modeli nawigacji samochodowej. Użytkownik pobierał manualnie aktualną wersję mapy przedstawiającej planowaną trasę, a następnie korzystał z urządzenia bez dostępu do sieci.Lokalizator notiOne GPS - Darmowy Abonament w cenie

Nawigacja AGPS – co to jest?

AGPS oznacza dosłownie Assisted Global Positioning System. To termin o węższym zakresie znaczeniowym niż GPS. Jak wynika z samego rozwinięcia skrótu, jest on swoistym rozwinięciem bazowej technologii. Główna różnica pomiędzy dwoma tytułowymi rozwiązaniami sprowadza się do sposobu wyszukiwania sygnału.

Zobacz również: CZYM JEST GSM I GPRS?

Wspomniany wcześniej GPS nie potrzebuje do tego internetu, ponieważ dedykowany moduł łączy się bezpośrednio z systemem satelitarnym. W takim razie co to jest AGPS? Otóż to technologia, dla której połączenie z siecią jest niezbędne, ponieważ opiera się ona na nadajnikach GSM, należących do operatorów sieci komórkowej.

AGPS jest bardzo uzależniony od stopnia rozwinięcia lokalnej infrastruktury. Jeżeli w pobliżu nie znajdują się żadne stacje radiowe, wykorzystanie tego rozwiązania okaże się niemożliwe. Poza tym opisywany system charakteryzuje się mniejszą dokładnością niż GPS. Nie oznacza to jednak, że jest on gorszy.

Jednym z największych atutów przemawiających na korzyść AGPS jest jego szybkość. Za sprawą połączenia z nadajnikami telefonii komórkowej wystarczy zaledwie kilka sekund, aby ustalić lokalizację, a następnie dostarczyć ją do odbiornika. Taki wynik jest nieosiągalny dla urządzeń, które wykorzystują wyłącznie GPS.Lokalizator GPS Zeus pod zasilanie do Łodzi, Motoru czy Samochodu

AGPS vs GPS – co lepsze?

Wspominanie o potencjalnej rywalizacji w tym kontekście z góry mija się z celem. Już z samej definicji AGPS wynika, że został on stworzony jako system mający wspomagać domyślny GPS. Tym samym trudno w tym przypadku mówić o wyborze jednego bądź drugiego. Oba rozwiązania działają w symbiozie i ich zadaniem jest wspierać się nawzajem w celu generowania jak najlepszych rezultatów.

Warto też zaznaczyć, że porównanie wad i zalet obu rozwiązań kształtuje się przeciwstawnie. Tam gdzie GPS wypada słabiej, AGPS rekompensuje ubytki i odwrotnie. W związku z tym najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie obu modułów jednocześnie. Warto mieć to na uwadze przy zakupie nowego urządzenia jeżeli nawigacja ma dla Ciebie duże znaczenie w codziennym życiu.

Współcześnie trudno już mówić o konieczności wyboru, ponieważ większość użytkowników korzysta z nowoczesnych smartfonów. Te z kolei wykorzystują zarówno GPS, jak i AGPS. Tego drugiego może jedynie zabraknąć przy starszych modelach nawigacji samochodowej. Wówczas będziesz skazany wyłącznie na GPS. Jeżeli jednak nie masz zbyt wygórowanych wymagań w kontekście prędkości przetwarzania działań, taki wariant powinien z powodzeniem sprostać Twoim potrzebom. Na jego korzyść przemawia również to, że technologia GPS jest ogólnodostępna i tym samym bezpłatna. AGPS jednak jest ściśle powiązany z działalnością operatorów telefonii komórkowej, a więc musisz mieć wykupioną taryfę i zostać abonentem, aby uzyskać dostęp do sieci.

Czytaj także: GPS DLA KOTA

Leave a Reply