Możliwości systemu GPS

Posted by      08/07/2017 15:08:56    Comments 0
Możliwości systemu GPS

Kojarzy nam się głównie z samochodowymi urządzeniami nawigującymi, ale w rzeczywistości oferuje znacznie więcej. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, w jak wielu dziedzinach życia wykorzystuje się dziś system GPS i jak w niezauważalny sposób ułatwia wiele czynności. Z punktu widzenia pracy detektywa istotnym zastosowaniem systemu jest lokalizator GPS. Co warto wiedzieć o systemie GPS i jego zastosowaniu?

Jak powstał GPS?

System GPS stworzył Departament Obrony Stanów Zjednoczonych na potrzeby armii USA. Skrót rozwija się jako Global Positioning System, czyli światowy system określania położenia. System używany jest od połowy lat 80. ubiegłego wieku do określania pozycji oraz precyzyjnego naprowadzania pocisków na wybrany cel.Lokalizator GPS 8000+ 50 DNI!

Jak działa system GPS?

W skład systemu wchodzi 31 satelitów, które nieustannie okrążają Ziemię. Wysyłają one w kierunku lądu własny sygnał rozpoznawczy oraz informację o bieżącej pozycji na orbicie i czasie. Na Ziemi sygnał wychwytują odbiorniki. Segment naziemny systemu obejmuje również stacje kontrolne i monitorujące. Wyznaczenie pozycji odbiornika, a tym samym i jego użytkownika, odbywa się na podstawie pomiaru czasu dotarcia sygnału z satelity do odbiornika.

Lokalizator Trackimo Mini

Ponieważ zegar odbiornika nie jest tak precyzyjny, jak zegar satelity, pomiaru czasu dotarcia sygnału dokonuje się na podstawie sygnału nie z jednego, a z co najmniej czterech satelitów. Im ich więcej, tym precyzyjniejszy wynik. Poprawność i precyzyjność wyniku zapewnia także sieć korekcji czasu, jaką tworzą satelity z nadajnikami naziemnymi.

System GPS został stworzony z myślą o technice wojskowej (gdzie do dziś się go wykorzystuje), ale szybko rozprzestrzenił się na kolejne obszary. Oprócz wspomnianych nawigacji samochodowych, korzystają z niego także urządzenia typowe dla geodezji (tyczenie obiektów budowlanych), kartografii (tworzenie map); GPS na szeroką skalę wykorzystuje żegluga morska, lotnictwo, ratownictwo medyczne i rolnictwo. Dzięki niemu łatwiej prowadzić działania z zakresu ochrony środowiska, np. przewidywać trzęsienia ziemi. Jeśli chodzi zaś o ochronę ludzi i mienia, na systemie GPS opiera się dziś wspomniane lokalizatory GPS. To urządzenia, które można włożyć do plecaka dziecka, schować w samochodzie, umieścić w bagażu czy paczce kurierskiej. Lokalizatory GPS są świetnym przykładem urządzeń innych niż nawigacja samochodowa, które przeznaczone są nie tylko do profesjonalnego, ale także domowego użytku.

Leave a Reply