Detektyw – kto to taki?

Posted by      06/28/2017 15:34:49    Comments 0
Detektyw – kto to taki?

Któż nie zna Sherlocka Holmesa i Adriana Monka? Dzieci wymieniłyby pewnie w tym miejscu Gadżeta… Na myśl o zawodzie detektywa w pierwszej kolejności do głowy przychodzą nam książkowe postaci, filmowi i bajkowi bohaterowie. Świadczy to o tym, jak atrakcyjnie jawi nam się ta profesja. I jak tajemniczo! Kogo możemy nazwać detektywem? Pora wyciągnąć na światło dzienne jego postać!

Kim jest detektyw?

Słowo ‘detektyw’ pochodzi od łacińskiego detego, co znaczy odkryć, wykryć, wyjawić. Mówiąc więc najprościej, detektyw jest osobą prowadzącą śledztwo metodami niejawnymi, posiadającą licencję na działalność w ramach prywatnego biura detektywistycznego. Jak widać, kluczowe znaczenie mają tu pojęcie niejawności i prywatny wymiar zleceń. I tu pojawia się zasadnicza różnica między detektywem w rozumieniu polskim, a amerykańskim. W Stanach oraz w Anglii pojęcie to jest o wiele pojemniejsze i oznacza także funkcjonariusza policji służby operacyjno-rozpoznawczej oraz dochodzeniowo-śledczej.

W USA agencje detektywistyczne mają już długą tradycję. Pierwsze powstawały po połowie XIX wieku. W Polsce zawód detektywa ma o wiele krótszą historię. Rozwój takich usług był u nas możliwy dopiero po przemianie ustrojowej roku ’89. Zgodnie z prawem detektywem można u nas zostać od czasu, gdy w życie weszła ustawa o usługach detektywistycznych. Miało to miejsce 6 lipca 2001 r. Ustawa określa je jako usługi prowadzone w ramach działalności gospodarczej; definiuje terminy detektyw, usługi detektywistyczne i czynności detektywa.

Jak zostać detektywem?

W praktyce usługi detektywistyczne pojawiły się w Polsce razem z agencjami świadczącymi usługi w zakresie ochrony osób i mienia. Do dziś wielu przedsiębiorców łączy te dwa typy usług w ramach działalności jednej agencji. Działań detektywów nie można jednak utożsamiać z ochroną osób i mienia, ochroną fizyczną czy zabezpieczeniem technicznym. To dwie odrębne dziedziny. I choć na świecie nazywa się je wspólnym terminem private policing, w kraju nad Wisłą prawo traktuje je jako działalności odrębne.

I jak? Rozbudziliśmy waszą ciekawość? Do omówienia jest jeszcze tyle szczegółów pracy detektywa! Chociażby niezwykle ciekawa droga do zdobycia licencji detektywistycznej, czy sprzęt szpiegowski, który wykorzystuje w codziennej pracy. Śledźcie (dwuznaczność zamierzona?) kolejne artykuły!

Pozdrawiamy!

Leave a Reply