Czym zajmuje się Agencja Wywiadu?
W dzisiejszych niespokojnych czasach powszechnego zagrożenia terroryzmem swój wzrok coraz częściej kierujemy w stronę służb bezpieczeństwa kraju i zadajemy sobie nawzajem pytanie: czy Polska powinna bać się ataku podobnego do tego z Nicei czy Stambułu? Kto faktycznie strzeże bezpieczeństwa w naszym kraju? Przedstawiamy charakterystykę Agencji Wywiadu.
Agencja wywiadu - co to?
Agencja Wywiadu jest polską służbą specjalną, powołaną do życia w 2002 roku. Zajmuje się pozyskiwaniem informacji z jednej strony jawnych, z drugiej trudni się wywiadem (czyli zdobywaniem informacji niejawnych), analizą tychże informacji, ich przetwarzaniem oraz udostępnianiem odpowiednim osobom. Są to dane, które mogą mieć znaczenie dla interesów naszego kraju i jego bezpieczeństwa. Działalność biura odbywa się przede wszystkim poza granicami RP.
Czym zajmuje się agencja wywiadu?
Działalność Agencji Wywiadu jest bardzo specyficzna i nieoczywista. Swoje zadania realizuje bowiem zarówno z pozycji legalnej (jako dyplomacja), jak i „mniej oficjalnej”. Do tej drugiej kategorii należy zaliczyć działanie funkcjonariuszy, którzy nie posiadają immunitetu dyplomatycznego. Agencja prowadzi też działania w środowisku promieniowania elektromagnetycznego (telekomunikacja, teleinformatyka) i tą drogą rozpoznaje systemy, urządzenia podsłuchowe oraz środki łączności i wywiadu radiowego obcych wywiadów oraz wojsk obejmujących Polskę. Zadaniem Agencji Wywiadu jest więc rozpoznawanie i przeciwdziałanie zagrożeniom zewnętrznym, które potencjalnie mogłyby godzić w niepodległość i nienaruszalność naszych granic, bezpieczeństwo i obronność terytorium Polski. Ponadto na barkach jej funkcjonariuszy spoczywa odpowiedzialność za rozpoznanie międzynarodowego terroryzmu, ekstremizmu i identyfikacja grup przestępczości zorganizowanej.
A jak jest w praktyce? Niestety, funkcjonowanie Agencji nie przedstawia się aż tak szlachetnie, jak wskazywałyby na to założenia teoretyczne. Jak możemy dowiedzieć się z mediów AW często zajmuje się robieniem porządków we własnych szeregach, zwłaszcza po aferze związanej z defraudacją jej funduszu operacyjnego z roku 2012. Poza tym ludzie ze środowiska wytykają AW nadmierne korzystanie z ogólnodostępnych źródeł, prasy i internetu, a pomijanie zaawansowane metod wywiadu. Czy takie podejście funkcjonariuszy pozwoli w porę wykryć zagrożenie i prawidłowo na nie zareagować? Może to być bardzo trudnym zadaniem.
Leave a Reply Cancel Reply