Jak chronić swoją skrzynkę e-mailową?
Aby sprawdzić wierność partnera albo uczciwość współpracownika, nie zawsze potrzebny jest profesjonalny detektyw. Często prawdę można odkryć własnymi siłami, wystarczy właściwy sprzęt detektywistyczny. Podobnie jest z bezpieczeństwem w internecie. Wydaje się, że w wirtualnej przestrzeni anonimowość potrafi zachować tylko haker albo informatyk, ale to nieprawda. Zobacz, jak sam możesz zabezpieczyć jedno z największych źródeł wiedzy o Tobie – pocztę elektroniczną.
Dlaczego zabezpieczenie skrzynki pocztowej jest takie ważne? Bo za jej pomocą można zmienić hasła do wszelkich kont i serwisów, z których korzystasz. Przechowujesz tam korespondencję, co jest szczególnie ważne w przypadku skrzynek oficjalnych i służbowych. Wśród mali znajdą się pewnie skany dokumentów, kopie umów, wnioski, dokumenty finansowe z banku czy od księgowej. Jeśli w archiwum twojej skrzynki znajdują się takie wiadomości, to jest to raj dla potencjalnych inwigilatorów, którzy nie muszą dzięki temu występować o informacje do określonych instytucji. Co zatem robić?
Wybierz właściwego usługodawcę usług poczty elektronicznej
W porównaniu do innych dostawców poczty, sporo wniosków polskich służby wywiadowczych o udostępnienie zawartości skrzynki odrzuca GMail, jeśli zakładasz więc nowe konto, warto postawić właśnie na niego. Możesz też pójść o krok dalej i wybrać coś mniej znanego. Polecany jest ProtonMail. Jego twórcy zapewniają, że zawartość skrzynki jest tak zaszyfrowana, że nawet zarządzający usługą nie są w stanie przekazać kluczy dezaktywujących. Ogólna zasada mówi, by zrezygnować z usług polskich dostawców poczty.
Zakładaj osobne konta
Mailowe randkowanie? Kontakty z biurem księgowym? Dziennikarstwo śledcze? Do obsługi każdej z tych funkcji powinieneś mieć inną skrzynkę mailową. Jeśli służby wystąpią z wnioskiem o wgląd do twojej korespondencji, to otrzymają wiadomości dotyczące tylko tej jednej sprawy, nie do wszystkiego, co załatwiasz za pośrednictwem maila.
Szyfruj maile i korzystaj z dwuskładnikowego uwierzytelniania
Do szyfrowania e-maili służą specjalne programy, które możesz pobrać z internetu. Jeśli chodzi o uwierzytelnianie, korzystaj z tokenu generowanego nie przez SMS, a przez aplikację. Służby po porozumieniu z operatorem twojej sieci komórkowej mogą bowiem ominąć ten składnik uwierzytelniania, a wtedy także łatwiej ominąć pierwszy, czyli hasło.
Leave a Reply Cancel Reply