Dlaczego warto zainstalować GPS w samochodzie służbowym?
W wielu branżach flota samochodów służbowych stanowi podstawowe narzędzie wykorzystywane do realizowania zadań związanych z profilem działalności. Pojazdy firmowe odgrywają szczególnie istotną rolę w logistyce, spedycji, a także rozmaitych przedsiębiorstwach trudniących się przewozem osób. Nie da się ukryć, że w wymienionych przypadkach auta są głównym środkiem pozwalającym na generowanie przychodów.
Z uwagi na wyżej wymienione czynniki należy podjąć wszelkie niezbędne działania, by flota była zawsze sprawna i zdatna do użytku. W ramach zabezpieczenia przez ewentualnymi komplikacjami warto zainstalować GPS w aucie służbowym. Koszt inwestycji nie jest nadmiernie wygórowany, a jednak możesz w ten sposób zapobiec wielu nieprzyjemnym zdarzeniom.
Jak działa GPS w aucie służbowym?
GPS to technologia wykorzystywana powszechnie we współczesnych systemach nawigacji. Nadajnik GPS należy zainstalować w monitorowanym obiekcie. Najlepiej wybrać niedostępne bądź nieoczywiste miejsce, aby urządzenie było trudne do wykrycia. Trzeba też zadbać o solidne mocowanie, aby podczas przemieszczania się nadajnik nie uległ odłączeniu.
Sygnał przetwarzany jest przez satelity usytuowane na orbicie okołoziemskiej. W ten sposób można w czasie rzeczywistym śledzić obiekt z dużą dokładnością. Renomowane urządzenia pozwalają na wskazanie lokalizacji z maksymalną dokładnością. To niezwykle ważny atut w tym kontekście. Wszak w razie kradzieży bądź próby oszustwa szybkość reakcji oraz precyzja są na wagę złota. Takie walory techniczne pomogą Ci wykazaniu nieprawidłowości i ujęciu ewentualnych sprawców.
Dane generowane przez nadajnik trafiają na urządzenie, którego używasz do monitorowania aktualnej lokalizacji pojazdu bądź innego obiektu. W tym celu możesz użyć smartfona, tableta albo komputera. Dostęp do zasobów uzyskasz poprzez zalogowanie się w aplikacji mobilnej oraz wyznaczonej stronie internetowej.
Jakie atuty posiada GPS w samochodach firmowych?
Podstawowym zagrożeniem są oczywiście złodzieje samochodów, którzy mogą narazić Cię na niemałe straty. W razie kradzieży jesteś w stanie monitorować aktualną pozycję pojazdu. Dane przekażesz policji, która po otrzymaniu dokładnego położenia może sprawnie przeprowadzić interwencję.
Oczywiście należy jednak pamiętać, że współcześni złodzieje doskonale zdają sobie sprawę z istnienia takich zabezpieczeń i na pewno nie będą czekać z założonymi rękami. Oszuści dysponują technologią pozwalającą na wykrywanie nadajników. Renomowany GPS w aucie firmowym posiada szerszy zakres bardziej zaawansowanych funkcji, dzięki któremu możesz przechytrzyć intruzów. Ponadto napastnik może zrezygnować z kradzieży przez samą konieczność forsowania nowoczesnego systemu zabezpieczeń.
Czytaj także: Jak działają lokalizatory GPS?
Warto też zaznaczyć, że czasem niebezpieczeństwo czyha w Twoim bezpośrednim otoczeniu. Zaszkodzić mogą Tobie nie tylko złodzieje, ale też nieuczciwi pracownicy. W niektórych przypadkach będą oni nadużywać kredytu zaufania z przeświadczeniem, że nikt nie dowie się o ich niestosownych praktykach.
Z pozoru mogłoby się wydawać, że nawigacja staje się w tej sytuacji formą inwigilacji, która może wpłynąć na pogorszenie relacji zawodowych pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Kluczowa jest tutaj odpowiednia komunikacja. Wszak funkcje oferowane przez rozmaite systemy mogą przyczynić się do podwyższenia standardów pracy, a tym samym wygenerowania pewnych ograniczeń. Na podstawie analizy archiwalnych tras można znaleźć bardziej optymalne drogi. Co więcej, korzystanie z takich rozwiązań przyczynia się też do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników. W razie pojawienia się zagrożenia można sprawnie podjąć interwencję i zdusić problem w zarodku.
Jak poinformować pracownika o GPS w samochodzie?
W świetle polskiego prawa pracodawca może zainstalować GPS w aucie firmowym, aby sprawować kontrolę nad poczynaniami swoich podwładnych. Przeprowadzenie takiego procesu nie jest przesadnie skomplikowane. Wystarczy dopełnić kilku kwestii.
Przede wszystkim trzeba umieścić stosowną wzmiankę w umowie zawieranej z nowym pracownikiem. Ponadto warto też wspomnieć o GPS w samochodzie służbowym na kartach regulaminu wykorzystywania pojazdu.
Dodatkowo warto zorganizować spotkanie z każdym początkującym pracownikiem bądź grupą osób, które będą wykonywać zadania z wykorzystaniem samochodów firmowych. Dzięki temu pracodawca zostanie zabezpieczony od strony prawnej, natomiast podwładni będą doskonale zdawać sobie sprawę ze wzajemnych zobowiązań i świadomie zaakceptują panujące przepisy.
Spotkanie przybliżające omawiane zagadnienie jest o tyle ważne, że umowy są z natury formułowane przy pomocy specjalistycznego języka, który dla wielu osób nie jest zbyt przystępny. W konsekwencji niektóre kwestie mogą umknąć odbiorcy. Zorganizowanie dodatkowego spotkania to świadectwo transparentności i uczciwego podejścia przedsiębiorcy.
Warto też wspomnieć, że zbieranie informacji o poczynaniach pracownika za pośrednictwem nawigacji GPS może mieć miejsce wyłącznie w wyznaczonych godzinach pracy. Czasem pracodawca zezwala swoim podwładnym na wykorzystywanie auta również w celach o charakterze prywatnym. Aktywowanie monitoringu w tym czasie stanowiłoby naruszenie przepisów o gromadzeniu danych osobowych.
Czytaj także: Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?
Leave a Reply Cancel Reply