Sklep Stacjonarny: Wólczyńska 69/77 | Warszawa (Bielany)

Czym jest GSM i GPRS?

Posted by      08/04/2021 08:35:56    Comments 0
Czym jest GSM i GPRS?

Po rozwinięciu skrótu GPRS otrzymujemy General Packet Radio Service. W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to mechanizm umożliwiający przesyłanie danych w ramach sieci telefonii komórkowej. GSM i GPRS to dwa ściśle związane ze sobą terminy, które w tym przypadku przenikają się wzajemnie na wielu obszarach. W celu przybliżenia tytułowego zagadnienia warto zarysować szerszy kontekst.

Czym jest GSM?

Sieć GSM to inaczej Global System for Mobile Communication. To standard telefonii komórkowej, który swego czasu był najpowszechniej wykorzystywany. Pierwsze szlify zostały wykonane już na początku lat 80. ubiegłego wieku. Wówczas rozpoczął się stopniowy rozwój tej technologii aż do momentu, gdy zaczęła być zastępowana przez nowocześniejsze rozwiązania.

Warto przytoczyć kolejne kamienie milowe w rozwoju telefonii komórkowej. GSM stanowi drugą generację na tej osi czasu. Jej następcami były standardy 3G, 4G, a także 5G. Na tej podstawie można byłoby postawić wniosek zakładający, że GSM to przestarzała technologia, która już dawno odeszła do lamusa. Wciąż jednak napędza ona szeroką gamę rozwiązań technologicznych. W jej skład wchodzi między innymi usługa GPRS.

Swoją długowieczność zawdzięcza ona niepodważalnym atutom. Wśród mocnych stron można wskazać brak konieczności generowania silnego sygnału, by utrzymać komunikację pomiędzy rozmaitymi urządzeniami. Dzięki temu możesz znajdować się w dużej odległości od najbliższego nadajnika, a nadal jesteś w stanie zadzwonić bądź wymieniać się wiadomościami SMS.

Niektóre kraje zdołały zmodernizować swoją infrastrukturę już na tyle, by w pełni skoncentrować się na nowocześniejszych rozwiązaniach. Japończycy całkowicie zrezygnowali z standardu drugiej generacji w 2010 roku. Ich śladami podążają Amerykanie oraz Szwajcarzy. Wraz z upływem czasu podobne tendencje będą dostrzegalne również w innych krajach.

Czytaj także: Jaki GPS do samochodu?

Co to jest GPRS?

Wprawdzie GPRS stanowi część sieci GSM, czyli standardu drugiej generacji, ale często bywał określany mianem „technologii 2,5G”. Wynika to z tego, że 3G stanowiło pierwszy w historii standard umożliwiający pełny dostęp do Internetu w wymiarze mobilnym. GPRS oferowało w tym zakresie pewne możliwości, dlatego uchodzi za swego rodzaju pomost do kolejnego etapu w rozwoju.

Przełomowe było bez wątpienia podejście do transmisji danych. Zamiast ciągłego transferu wykorzystano podział na pakiety o określonej wielkości. W ten sposób udało się usprawnić połączenie i uzyskać prędkość transmisji na poziomie 30-80 kb/s. Wówczas użytkownik płacił za ilość przesłanych danych, a nie czas spędzony w sieci.

Jakie funkcje posiada usługa GPRS?

Transfer danych w ramach drugiej generacji telefonii komórkowej można wykorzystać na kilka sposobów. Przede wszystkim pozwala to na przeglądanie Internetu. Bardzo istotnym zastosowaniem jest też komunikacja. Standard GPRS umożliwiał korzystanie z poczty elektronicznej, a także prowadzenie rozmów za pośrednictwem rozmaitych komunikatorów. Poza tym można w ten sposób połączyć się z urządzeniami należącymi do lokalnej sieci.

Ponadto system monitorowania pojazdów mógł korzystać z danych przesyłanych w ramach GPRS. Co to dawało użytkownikom? Przede wszystkim odbiorcy zyskiwali poczucie bezpieczeństwa i spokój ducha, ponieważ mogli na bieżąco sprawdzać położenie swojego samochodu.

Satelita GPS wysyła sygnał do odbiornika znajdującego się wewnątrz auta. Następnie standard GPRS wykorzystywany jest w celu przekazania impulsu do masztu radiowego. Później komunikat dociera do urządzenia, na którym odczytujesz informacje o aktualnym położeniu pojazdu.

Systemy monitorowania samochodów wciąż korzystają z opisywanej technologii. Wspomniana wcześniej funkcjonalność w obliczu słabego sygnału jest w tym przypadku nie do przecenienia. Wszak auto może znajdować się w terenie kiepsko zurbanizowanym, a nadal będziesz w stanie odbierać bezcenny impuls. W ten sposób możesz zaoszczędzić sobie mnóstwo stresu, a także uniknąć kosztów generowanych przez wszelkie niefortunne wypadki.

Czytaj także: Jak działają lokalizatory GPS?

Leave a Reply