Monitoring GPS floty pojazdów

Posted by      03/25/2021 13:20:45    Comments 0
Monitoring GPS floty pojazdów

Technologia GPS bezsprzecznie zrewolucjonizowała codzienność kierowców. Analogowe rozwiązania właściwie całkowicie odeszły już do lamusa. Trudno dziwić się tej tendencji. Na wyciągnięcie ręki posiadasz rozwiązanie, które korzysta z łączności satelitarnej. W ten sposób zaznaczasz punkt startowy i destynację, a urządzenie prowadzi Cię za rękę przez całą trasę. Takie ułatwienie jest nie do przecenienia.

Czy warto zainwestować w monitoring floty?

System GPS nie służy jednak tylko jako wsparcie, kiedy przemieszczamy się z punktu A do punktu B. Może też znaleźć rozwiązanie, gdy nie znajdujesz się obecnie w określonym pojeździe, ale chcesz monitorować jego lokalizację. Efektywność różni się w zależności od wykorzystywanego urządzenia i oprogramowania. Niemniej wiele rozwiązań zapewnia precyzję sięgającą 1 metra. W efekcie możesz sprawdzić dokładne położenie monitorowanego obiektu z dowolnego miejsca. Potrzebujesz tylko stałego połączenia z Internetem. Co więcej, nadajnik możesz zamontować w wielu pojazdach i monitorować pozycję każdego z osobna. To okazuje się szczególnie przydatne z perspektywy właścicieli rozmaitych firm.

GPS flota – jak to działa w praktyce?

Pierwszym krokiem jest oczywiście montaż. Nadajnik nie jest zbyt duży, więc można komfortowo umieścić go w różnych zakamarkach. Warto wybrać niezbyt oczywiste miejsca. Jeśli padniesz ofiarą kradzieży, złodziejowi trudniej będzie zlokalizować sprzęt, a Ty będziesz przez cały czas śledzić zgubę i łatwo ją odzyskasz.

Czytaj także: Jak zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą?

Nadajnik GPS wysyła sygnał, który odbierzesz za pośrednictwem komputera, tabletu bądź smartfona. Na rynku jest dostępnych wiele usług o takim charakterze. Niektóre umieszczają panel sterowania na stronie internetowej. Inne oddają do dyspozycji funkcjonalną aplikację. Głównym modułem oprogramowania zawsze jest mapa, na której osadzone są punkty odpowiadające aktualnej lokalizacji monitorowanego pojazdu. Producenci starają się sukcesywnie poszerzać zakres dostępnych możliwości, aby proponowane przez nich rozwiązania stawały się coraz atrakcyjniejsze.

Komu może się przydać monitoring floty?

Użytkownikom indywidualnym w zupełności wystarczy pojedynczy nadajnik. Bardziej złożone systemy zabezpieczeń powstają z myślą o przedsiębiorcach, którzy prowadzą działalność o charakterze transportowym. Mogą skorzystać z tego korporacje taksówkarskie, firmy logistyczne, szkoły jazdy, czy też przedsiębiorstwa oferujące przewóz osób za pośrednictwem popularnych aplikacji mobilnych. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby GPS flota znalazł się na wyposażeniu dyspozytorów w policji czy pogotowiu ratunkowym.

Opisywane rozwiązanie stanowi duże ułatwienie dla właścicieli rozmaitych biznesów. Stres to niechciany towarzysz dla wielu przedsiębiorców, którzy każdego dnia muszą dopilnować wielu spraw. Możliwość monitorowania całej floty daje większe poczucie kontroli nad sytuacją. Wszak w każdej chwili można zerknąć na mapę i w ciągu ułamka sekundy zorientować się w panującej sytuacji.

Czytaj także: Jak zabezpieczyć flotę pojazdów?

Jakie korzyści zapewnia monitoring floty pojazdów?

Oczywiste walory takiego rozwiązania wynikają z możliwości śledzenia pozycji poszczególnych pojazdów. W efekcie masz większą kontrolę nad swoimi podwładnymi, ale również jesteś bardziej zabezpieczony na wypadek kradzieży.

Można jednak wyróżnić też szereg innych atutów o równie ważnym znaczeniu. Po pierwsze masz dostęp do pełnego archiwum tras pokonanych w przeszłości. W efekcie jesteś w stanie dokładnie przeanalizować czy wybrane szlaki okazały się optymalne, czy jednak warto byłoby wybrać nieco inną drogę. Dzięki temu zaoszczędzisz na paliwie, a także na czasie.

Ponadto możesz bardziej zadbać o czas pracy swoich podwładnych. Kierowca musi być wypoczęty, kiedy siada za kółkiem. Przemęczenie nie tylko zmniejsza skuteczność, ale przede wszystkim stanowi śmiertelne zagrożenie. Monitorowanie floty umożliwia ograniczenie niefortunnych wypadków spowodowanych przez czynnik ludzki. 

Leave a Reply