Jak zdobyć licencję detektywa?
Choć „licencja” kojarzy nam się pewnie z Agentem 007, służbami specjalnymi i szpiegowaniem, to powinniśmy ją odnieść także do zawodu detektywa. Jest to bowiem dokument niezbędny do tego, by stać się pełnoprawnym detektywem i uruchomić własną agencję detektywistyczną. Co więc należy zrobić, aby uzyskać taką licencję?
Warunki niezbędne do pracy w detektywistyce
Warunki, które trzeba spełnić, reguluje Ustawa o usługach detektywistycznych. Aby zostać detektywem na terenie Polski, należy mieć przede wszystkim polskie obywatelstwo, ukończony 21. rok życia oraz co najmniej średnie wykształcenie. Ponadto kandydat musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Co to oznacza? Że w jego sprawie ani przeciwko niemu nie toczy się żadne postępowanie karne lub dotyczące spowodowanych umyślnie przestępstw skarbowych. Znaczenie ma tu jednak nie tylko teraźniejszość. W równym stopniu ważna jest przeszłość ubiegającego się o licencję. Jeśli kiedykolwiek był on skazany za przestępstwo prawomocnym wyrokiem sądu, zostanie wykluczony. Przeszkodą nie do przebycia jest także dyscyplinarne zwolnienie z pracy w ciągu ostatnich pięciu lat w służbach mundurowych oraz urzędach administracji publicznej: Policji, Straży Granicznej, sądu, wojska, prokuratury itp. Jeśli kandydat pod tym względem na czyste konto, może ubiegać się o wystawienie opinii na swój temat przez komendanta powiatowego bądź miejskiego Policji (zgodnie z miejscem zamieszkania).
Praca detektywa jest na tyle wymagająca i specyficzna, że aby ją wykonywać, trzeba odznaczać się doskonałą formą fizyczną i psychiczną (podobnie jak przy ubieganiu się o zatrudnienie np. w Policji czy wojsku). Zdolność do wykonywania czynności detektywa (często niebezpiecznych bądź stresujących) musi być potwierdzona orzeczeniem lekarskim. Oczywiście musi być ona pozytywna.
Jak zostać detektywem?
Kiedy powyższe warunki są już spełnione, ubiegający się o licencję musi odbyć specjalistyczne szkolenie. Przed rokiem 2014 zdobyć licencję było o wiele trudniej. Przed wejściem w życie ustawy deregulacyjnej należało zdać egzamin organizowany i prowadzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W jego trakcie sprawdzało się wiedzę teoretyczną zdającego, m.in. o Konstytucji, prawie karnym i cywilnym, kryminologii, kryminalistyce, wiktymologii, psychologii sądowej, o przepisach obowiązujących służby takie jak ABW, Policję, Agencję Wywiadu, o ochronie danych osobowych oraz informacjach tajnych. Obecnie kandydat musi jedynie przestawić potwierdzenie, że całą tę wiedzę nabył podczas szkolenia. Wówczas może już cieszyć się zdobytymi uprawnieniami i gromadzić niezbędne akcesoria szpiegowskie. Licencja wydana przez komendanta wojewódzkiego Policji już wkrótce trafi w jego ręce.
Pozdrawiamy, Gospy.pl
Leave a Reply Cancel Reply