Bezpieczeństwo na wakacjach

Posted by      07/27/2020 13:50:17    Comments 0
Bezpieczeństwo na wakacjach

Wakacje większości z nas kojarzą się z beztroską, odpoczynkiem, możliwością podziwiania pięknych miejsc i zabytków oraz ładowaniem wewnętrznych baterii przed powrotem do pracy czy szkoły. Jednak by urlop właśnie taki był i żebyśmy go dobrze wspominali, trzeba poznać najważniejsze zasady bezpiecznych wakacji – w Polsce i za granicą.

Najważniejsze zasady bezpiecznych wakacji

Jak wyglądać powinny bezpieczne wakacje? Zasady dotyczą tu zachowania się na słońcu, nad wodą, w lesie i w górach czy nad jeziorami, ale i zabezpieczenia swojego bagażu czy samochodu. Przy wyjazdach w kraju nie trzeba dodatkowo wykupywać dla siebie i bliskich ubezpieczenia na wyjazd. Na wypadek zachorowania każda osoba ubezpieczona w Polsce w ramach powszechnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych w NFZ korzysta z darmowych świadczeń medycznych w publicznych placówkach.

Plażowanie nad Bałtykiem czy na gorących plażach w egzotycznych krajach pozwala wypocząć i zażyć dobroczynnej witaminy D wytwarzanej w skórze pod wpływem słońca. Jednak nadmiar promieniowania słonecznego może doprowadzić do groźnych w skutkach poparzeń, wywołać odwodnienie organizmu, a nawet udar słoneczny. Dlatego koniecznie powinniśmy na wakacjach używać kremów z filtrem UV, z SPF dopasowanym do typu karnacji. Dla dzieci trzeba wybierać kremy z SPF 30 lub 50. Wszyscy powinniśmy zakrywać głowę na słońcu i pić dużo wody.

Podczas wypoczynku nad zbiornikami wodnymi, niezależnie czy będzie to morze, rzeka czy jezioro, a nawet basen, trzeba zachować zdrowy rozsądek. Nie skakać do wody, jeśli nie wiemy, jak jest głęboka i jakie jest ukształtowanie dna. Jeśli nie umiemy pływać, nawet na dmuchanym materacu, nie wypływajmy w głąb morza, ponieważ fale mogą nas zanieść daleko od brzegu. Kategorycznie nie należy wchodzić do wody pod wpływem alkoholu, ani pozostawiać samemu sobie dzieci bawiące się na brzegu.

Idąc w góry, trzeba mieć odpowiedni ekwipunek i kategorycznie buty umożliwiające wspinaczkę. Przyda się wówczas z pewnością lokalizator GPS, jeśli zgubilibyśmy się na szlaku. Wtedy bliscy, którzy zostali np. w schronisku, mogą szybko namierzyć nas w górach i wysłać natychmiastową pomoc. Dzięki tym kilku prostym zasadom, będziemy mieli bezpieczne wakacje. Zasady dla dzieci zachowania się na wyjeździe są podobne. Dla wszystkich ważne jest, by nie zachowywać się z niepotrzebną brawurą i nie podejmować lekkomyślnie ryzyka.

Takie same zasady obowiązują, jeśli na wakacje wybieramy się poza granice kraju. Czy warto wówczas wykupić ubezpieczenie podróży np. na wyjazd do Albanii? Bezpieczeństwo własne i naszych dzieci jest bardzo ważne, dlatego trzeba zapoznać się z zasadami opieki zdrowotnej w kraju, do którego się udajemy.

Ubezpieczenie podróżne – czy warto?

Ubezpieczenie turystyczne nie jest zaliczane do obowiązkowych, dlatego każdy turysta sam musi zdecydować, czy wykupić taką ochronę dla siebie i swoich bliskich. Jeśli wybieramy się na wakacje do jednego z krajów Unii Europejskich i krajów stowarzyszonych, podstawowe ubezpieczenie zdrowotne zapewni nam karta EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zagwarantuje ona bezpłatną opiekę medyczną w przypadku wystąpienia nagłego zachorowania czy wypadku, ale nie pokryje ona kosztów transportu medycznego do kraju czy świadczeń z zakresu opieki zdrowotnej w prywatnych placówkach medycznych. Czasem karta ubezpieczenia turystycznego EKUZ nie pokryje w całości kosztów leczenia, ale tylko część. Pozostałą trzeba będzie dopłacić z własnej kieszeni.

Nie będzie ona też funkcjonowała, jeśli obywatel Polski wybierze się na wakacje do Tunezji czy do Egiptu. Bezpieczeństwo na takich egzotycznych wyjazdach zapewnić może prywatne ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Warto je wykupić z uwagi na fakt, że daje szereg korzyści w sytuacjach nieprzewidzianych, kiedy np. ulegniemy wypadkowi. Zapewni wypłatę odszkodowania z polisy NNW, a swoim zakresem może też objąć także bagaż. Koszty takiego ubezpieczenia na wakacje nie będą wysokie, a korzyści trudne do przecenienia.

O wakacje w jakich krajach martwią się Polacy?

Do najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych podróży Polaków od lat zalicza się Egipt czy Turcję oraz Tunezję. Bezpieczeństwo na wyjazdach powinno być bardzo ważne dla każdego przeciętnego polskiego turysty. Czasem wolimy jechać do Grecji czy Chorwacji, pozostając na europejskim kontynencie, ponieważ nie wiemy np. czy w Turcji jest bezpiecznie albo czy Tunezja jest bezpieczna. Liczne zamachy terrorystyczne, do jakich dochodziło na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat pokazały, że terroryści chętnie wybierają kurorty wakacyjne, budując atmosferę strachu i przy okazji niszcząc turystykę w popularnych miejscach.

Bezpieczeństwo w Egipcie

Egipt, dzięki gorącemu klimatowi i licznym atrakcjom turystycznym, z piramidami na czele, stanowi atrakcyjną ofertę dla polskich turystów. Jednak czy wyjeżdżając do Egiptu, bezpieczny będzie turysta? Wielu zadaje sobie pytanie, czy w Egipcie jest bezpiecznie? Można to sprawdzić do pewnego stopnia na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Aktualnie MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności przy wyjazdach do tego kraju, a odradza podróże na Półwysep Synaj, z wyjątkiem kurortu Sharm el-Szejk, na Pustynię Zachodnią, przy granicy z Libią lub Sudanem oraz do tzw. trójkąta Halaib.

Bezpieczeństwo w Tunezji

Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa, jeśli chodzi o Tunezję, np. wyjazd na Djerbę? Czy bezpiecznie będzie tam pojechać? MSZ informuje na swoich stronach, że odradzane są wszelkie podróże na pogranicze tunezyjsko-algierskie, do Parku Narodowego Jebel Mgilla i Jebel Chambi, na pustynię w południowej części kraju, z pominięciem miejscowości turystycznych oraz na pogranicze tunezyjsko-libijskie. Na pozostałych terenach Tunezji, w tym na Djerbie zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności.

Bezpieczeństwo w Turcji

Czy Turcja jest bezpieczna? Polskie MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i w okolice granicy z Syrią oraz do okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem. Podobnie, jeśli chodzi o wszelkie podróże w rejony graniczące z Syrią i Irakiem. W popularnych miejscach turystycznych jest spokojnie i można bezpiecznie do nich jechać, zachowując szczególną ostrożność.

Bezpieczeństwo w Maroko

Jeśli chcemy odwiedzić Maroko, bezpieczeństwo jest dla nas bardzo ważną kwestią. MSZ odradza wszelkie podróże na pogranicze Sahary Zachodniej z Mauretanią. Dodatkowo, nie powinno się jeździć na pozostałe obszary Sahary Zachodniej i na pogranicze z Algierią. Co z pozostałymi terenami Maroka? Czy bezpiecznie można tam jeździć? Właściwie MSZ niezmiennie zaleca zachowanie szczególnej ostrożności. 

Czytaj także:

Kiedy możemy podejrzewać, że ktoś nas szpieguje? 

Jak wykryć podsłuch w domu? 

Leave a Reply