Czy detektyw to zawód międzynarodowy?

Posted by      08/01/2017 10:54:04    Comments 0
Czy detektyw to zawód międzynarodowy?

Lekarz, nauczyciel fizyki, inżynier – każda z tych osób nabyła określone umiejętności i kwalifikacje i posiada je obiektywnie – bez względu na to, czy pozostaje w Polsce, czy przebywa za granicą. A jak jest w przypadku detektywa? Czy jego krajowa licencja jest tak samo uznawana np. w Niemczech albo w Anglii? Czy Polski detektyw ma prawo do prowadzenia działalności za granicą?

Czy detektyw to zawód międzynarodowy ?

Detektyw a prawo

Prawo wspólnotowe mówi o tym, że obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) mają prawo do swobodnego przemieszczania się między państwami członkowskimi i podejmowania pracy na ich terenie (podstawą jest umowa o Europejskim Obszarze Gospodarczym). Osoba, która ma pełne kwalifikacje do wykonywania danego zawodu w jednym z krajów członkowskich, powinna mieć taką samą możliwość wykonywania tej pracy w innym, „przyjmującym” kraju. Kraj ten powinien dokonać uznania kwalifikacji pracownika. Może się jednak zdarzyć, że organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji stwierdzi znaczne różnice w programach kształcenia albo zakresie obowiązków danego zawodu w obu krajach (np. w dopuszczalnym zakresie używania mini kamery albo przetwarzania danych osobowych). Wówczas wydanie zgody na wykonywanie pracy może być uzależnione od przedstawienia dokumentów, które potwierdzą doświadczenie zawodowe przybyłego. Czasem wymagane jest także przystąpienie do testu umiejętności albo odbycie adaptacyjnego stażu. W Polsce sprawy o uznanie kwalifikacji prowadzi Wydział Nadzoru nad Specjalistycznymi Uzbrojonymi Formacjami Ochronnymi Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.Profesjonalny dyktafon pluskwa MKX-300 8GB

Jeśli kwalifikacje pracownika zostały uznane, wówczas zapewnia mu się prawo do wykonywania swojego zawodu na takich samych zasadach, jak osobom, które kwalifikacje uzyskały w swoim rodzimym kraju. Oznacza to, że np. obywatel Niemiec (państwa członkowskiego UE) może być w Polsce takim samym detektywem, jak Polak, który uzyskał swoje kwalifikacje na terenie Rzeczypospolitej.

Leave a Reply