Jak działa kamera na podczerwień?
Niejednokrotnie sytuacja wymaga zastosowania zaawansowanego sprzętu do nagrywania zdarzeń. Zapewnienie bezpieczeństwa mienia sprawia, że wymagane jest także rejestrowanie w porach nocnych, czy zatem istnieją urządzenia uniwersalne, które sprostają tym wymaganiom?
Podczerwień - definicja, odkrywca i rodzaje
Podczerwień, czyli tak naprawdę promieniowanie podczerwone (IR) to fale o zakresie między 780 nanometrów a 1 milimetrem. Obejmuje zakres między światłem widzialnym, a falami radiowymi, odkryte zostało w 1800 roku, przez William’a Herschel. Umieścił on termometr rtęciowy w widmie optycznym, uzyskanym z pryzmatu, co pozwoliło na pomiar ilości energii cieplnej przenoszonej przez poszczególne kolory światła. Promienie podczerwone emitowane są przez każde ciało, którego temperatura jest większa od zera. Ciała o temperaturze wyższej wydzielają go więcej, dzięki czemu są łatwiejsze do wykrycia na przykład dzięki noktowizji. Promieniowanie podczerwone znalazło wiele zastosowań, to dzięki jego odkryciu można cieszyć się kamerami na podczerwień, podczerwienią do telefonu, czy nawet ogrzewaniem podczerwienią. Wyróżnia się trzy zakresy bliską, daleką i średnią podczerwień.
Ogrzewanie na podczerwień - działanie
Najbardziej znanymi źródłami ciepła jest słońce i ogień, dzieje się tak, ponieważ to najstarsze i najbardziej wydajne źródła promieniowania. Ogrzewanie na podczerwień to zatem odpowiednik najbardziej naturalnej formy ogrzewania, czyli tej a pomocą promieni świetlnych. Ciepło w postaci fal podczerwonych emitowane przez specjalnie zaprojektowane grzejniki rozchodzi się równomiernie, tworząc optymalny klimat dla mieszkańców pomieszczenia. Ogrzewanie promiennikowe pozwala na podniesienie temperatury przedmiotów, ścian oraz ludzi wewnątrz pomieszczenia, natomiast nie podgrzewa powietrza, dzięki czemu jest bardziej wydajne od tradycyjnego, ogrzewania konwektorowego.
Zastosowanie podczerwieni
Odkrycie promieniowania podczerwonego dało możliwość wykorzystania go także w innych dziedzinach życia. Dalmierze podczerwone o zakresie 0,25-1,5 μm oraz skanery laserowe umożliwiają precyzyjny pomiar odległości i są szeroko wykorzystywane w geodezji. Popularne ostatnio sieci budowane z wykorzystaniem światłowodów również korzystają z fal podczerwonych. Ciekawym zastosowaniem podczerwieni jest pomiar zachmurzenia i badania prądów morskich, obserwowanie zjawisk w kosmosie czy nawet badania historii obrazu malarskiego (podczerwień ujawnia wcześniejsze warstwy, szkice i poprawki). Najpopularniejsze ostatnio wydaje się wykorzystanie fal w kamerach na podczerwień z czujnikiem ruchu. Pozwala to na obserwację obiektów także po zmroku.
Jak zainstalować podczerwień w telefonie?
Wykorzystanie podczerwieni w telefonach komórkowych oraz laptopach stało się bardzo popularne, choć coraz częściej zastępowane przez moduły Bluetooth. Aby móc wykorzystać zalety komunikacji za pomocą podczerwieni należy przede wszystkim upewnić się, czy dane urządzenie obsługuje interfejs IRDA. Następnie, przy pomocy komputera, trzeba zainstalować odpowiednie oprogramowanie służące łączności tą metodą. Na koniec warto sprawdzić, czy między urządzeniami łączność przebiega bez zakłóceń.
Jak działa kamera na podczerwień?
Kamera termowizyjna z powodzeniem wykorzystuje odczyt uzyskany na podstawie pomiaru podczerwieni. Najważniejsze jest zastosowanie diod emitujących promieniowanie podczerwone. Dzięki nim obiekty poruszające się w zakresie działania kamery zostają oświetlone podczerwienią, która następnie odbita od obiektu powraca i jest odczytywana przez urządzenie.
Czy i jak można oszukać podczerwień?
Choć wielu specjalistów zapewnia, że nie istnieje skuteczny filtr podczerwieni, gwarantujący niewidzialność dla kamer termowizyjnych, niejednokrotnie poszukiwany jest sposób na ich oszukanie. Poniekąd udało się tego dokonać za pomocą prostego triku. Należy zbudować prostą lampę składającą się z diod LED na podczerwień, kilku przewodów i i baterii o napięciu 9V. Dzięki temu z powodzeniem można oślepić kamery termowizyjne, zakrywając część sylwetki.
Wpływ promieniowania podczerwonego na organizm
Zastosowanie promieniowania podczerwonego w medycynie przyniosło kilka ciekawych spostrzeżeń. Dzięki odpowiedniej dawce wpływa korzystnie na ciało, rozszerzając naczynia krwionośne i zwiększając odżywienie tkanek. Ponadto zmniejsza napięcie mięśniowe i działa przeciwbólowo, zwiększa potliwość i przyspiesza tempo przemiany materii. Jedna jak wszystko, promieniowanie stosowane w nadmiarze może także zaszkodzić.
Czytaj także:
Leave a Reply Cancel Reply