Ukryta kamera do samodzielnej instalacji – jak wybrać? Cz. 1

Posted by      06/28/2018 11:10:56    Comments 0
Ukryta kamera do samodzielnej instalacji – jak wybrać? Cz. 1

Wśród gadżetów szpiegowskich dużą popularnością cieszą się kamery do samodzielnej instalacji. I nic dziwnego, są one bowiem wygodne w użyciu, a do tego wysoce funkcjonalne. Można je zainstalować właściwie w każdym miejscu, a nawet w przedmiocie codziennego użytku. Często spotykamy się z pytaniami o to, czym się kierować przy wyborze idealnej ukrytej kamery instalacyjnej. Kryteriów jest wiele. Najważniejsze z nich przedstawiamy w dzisiejszym artykule.

Rozdzielczość

Niezwykle istotnym parametrem wyboru kamery instalacyjnej jest rozdzielczość, która decyduje o jakości nagrania. Na rynku znajdziemy urządzenia o niższych i wyższych parametrach. Najbardziej specjalistyczne, takie jak np. model NX189 z mikro obiektywem, dają możliwość nagrywania w formacie full HD. Zanim więc dokonacie zakupu rozważcie, jak wyraźnych nagrań potrzebujecie i do czego wam one posłużą. Jeśli zbieracie dowody w jakiejś ważnej sprawie, lepiej sięgnąć po modele z wyższą rozdzielczością, która zapewni znakomitą jakość obrazu.

Wielkość obiektywu i długość taśmy

Kamery do samodzielnej instalacji najczęściej mają formę obiektywu na elastycznej taśmie o różnej długości. Im mniejszy obiektyw, tym łatwiej ukryć urządzenie. Tu polecamy modele z mikro obiektywami full HD np. kamera NX – 262, która stanowi połączenie wysokiej rozdzielczości z niewielkim obiektywem.

Co do długości taśmy, to sami musicie ocenić, jaką będzie dla was najlepsza. Dłuższa daje większe możliwości instalacyjne. Znajdziecie ją w również modelu NX - 262. Ale często 10 – centymetrowa taśma jest w zupełności wystarczająca i nie ma potrzeby sięgania po dłuższą. Decyzja zależy przede wszystkim od miejsca lokalizacji kamery.

Kąt widzenia

Kąt widzenia kamery to niezwykle istotny parametr. W sklepach szpiegowskich znajdziecie wersje do 90 – stopniowych (np. kamera NX – 189) do nawet 160° w przypadku modelu FAS 10 Full HD. Chyba nie trzeba wyjaśniać, że im większy kąt widzenia, tym szersze pole nagrywania. Jednak to, jaką wersję wybierzecie, zależy wyłącznie do waszych indywidualnych potrzeb. Często kamera o niewielkim kącie widzenia sprawdzi się idealnie w warunkach domowych, a te z większym przeznaczone są do dużych powierzchni np. sal konferencyjnych.

Długość pracy baterii

To równie istotna kwestia. Większość kamer instalacyjnych jest wyposażonych w akumulatory litowo-jonowe, które zapewniają różną długość pracy na jednym doładowaniu (średnio do 5 do nawet 16 godzin). Tu polecamy kilka modeli o bardzo wytrzymałych bateriach: kamera NX 55 (16 h) lub model NX 293 wytrzymujący nawet 17 godzin na jednym doładowaniu.

Istnieje też możliwość podłączenia urządzeń do stałego zasilania poprzez kabel USB. Wymaga to jednak znalezienia odpowiedniego miejsca na dyskretną instalację. Akumulatory mają także różne wielkości. Trzeba to wziąć pod uwagę, bo przy umiejscowieniu kamery, należy zakamuflować nie tylko obiektyw, ale też baterię.

To tylko część kwestii, które musicie wziąć pod uwagę, wybierając skrojoną na miarę kamerę instalacyjną. Pozostałe parametry przedstawimy w kolejnym artykule.

Leave a Reply