Czy możemy bawić się w szpiega?

Czy możemy bawić się w szpiega?

Współczesny człowiek nie wychodzi z domu bez smartfona, dzięki czemu szybciej niż jakiekolwiek media przekazuje informacje. Kilka sekund po tym, jak został świadkiem jakiegoś wydarzenia, jest w stanie pokazać je całemu światu. Nowoczesne technologie sprawiły, że nagranie innych za pomocą smartfona lub innych gadżetów szpiegowskich nie stanowi żadnego problemu. Jednak czy jest to działanie legalne?

Określa to prawo

Ingerowanie w czyjąś prywatność jest nielegalne. Wszelka korespondencja, zarówno papierowa, jak i internetowa, która nie jest do nas adresowana, nie może być przez nas czytana. Dlatego nikt nie powinien się dziwić, że prawo zabrania rejestrowania czyichś rozmów zarówno pod względem dźwięku jak i obrazu. Istnieją jednak wyjątki, kiedy jest ono dopuszczalne. Pierwsza sytuacja może mieć miejsce podczas postępowania karnego, gdy rejestrowane informacje będą stanowiły dowód w sprawie lub kiedy mogą wpłynąć na dalszy jej przebieg. Drugim dozwolonym przez prawo przypadkiem jest używanie kamer czy dyktafonów przez Policję i inne organy.

Jaka kara nam grozi?

Kodeks karny jasno określa, że osoba, która w nielegalny sposób ingerowała w czyjąś prywatność podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Jeżeli zatem przykładowo posiadamy nagranie udowadniające czyjąś winę, ale zdobyliśmy je w nielegalny sposób, sąd w większości przypadków odmówi dopuszczenia go do sprawy.

No dobrze. A zawód detektywa?

Cztery lata temu Sąd Najwyższy zakazał detektywom zdobywania informacji o konkretnych osobach bez ich wiedzy, zlecając wykonywanie tej czynności organom upoważnionym przez prawo. Pewnie teraz masz wątpliwości, czy stosowany przez ciebie sprzęt szpiegowski jest legalny. Odpowiedź jest prosta – jeżeli zakupiłeś go do użytku własnego i osoby, których wypowiedzi czy ruch rejestrujesz wiedzą o tym, nie masz się o co martwić. Dopóki nie ingerujesz w życie ludzi bez ich świadomości, możesz śmiało korzystać z nowinek technologii i wszelkich akcesoriów szpiegowskich.

O nas

Sklep detektywistyczny Gospy zajmuje się sprzedażą urządzeń szpiegowskich, które umożliwiają między innymi śledzenie danej osoby/pojazdu, podsłuchiwanie, czy nagrywanie obrazu i dźwięku za pomocą minikamer. Gospy powstał w odpowiedzi na rosnącą potrzebę korzystania z urządzeń detektywistycznych. Nasze artykuły przeznaczone są zarówno dla profesjonalnych detektywów, jak i dla osób, które chciałyby samodzielnie skorzystać z akcesoriów szpiegowskich. W naszym asortymencie znajdą Państwo urządzenia zaawansowane technologicznie, a jednocześnie proste w obsłudze, nie wymagające posiadania szerokiej wiedzy z zakresu szpiegowania.

Ostatnie posty

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona www: (Adres strony wwwhttp://)
* Treść:
Podaj kod
Projekt i realizacja 2014 DiH.pl