Podczerwień w kamerach

Posted by      08/02/2017 09:57:14    Comments 0
Podczerwień w kamerach

Wielu zastanawia się, w jaki sposób działają urządzenia służące do monitoringu w niesprzyjających warunkach. Szczególnie chodzi tutaj o późne godziny wieczorne czy noc. Odpowiedź jest dość prosta. Podczerwień! Często przechodząc obok kamery nocą zastanawiasz się czy w takich warunkach może ona rejestrować wyraźne wideo. Niezależnie od tego, czy mówimy o kamerach oficjalnych, czy tych ukrytych, które służą do tajnej obserwacji odpowiedź brzmi – TAK – jeżeli korzystają z podczerwieni (w skrócie IR). Sama zasada działania diod podczerwieni jest dość prosta. Emitują one światło niewidzialne dla ludzkiego oka, które oświetla nagrywane obiekty. Generowane światło odbija się, dzięki czemu kamera odbiera wyraźny obraz nawet w kompletnej ciemności.

Podczerwień w kamerach

Dla dobra śledztwa niezależnie, czy jest to śledztwo policyjne, detektywistyczne czy nawet prywatne, niekiedy konieczna jest nocna obserwacja. Właśnie wtedy urządzenia wykorzystujące podczerwień sprawdzają się najlepiej. Oświetlacz podczerwieni jest wydajnym urządzeniem, które wykorzystywane jest przez specjalistów od CCTV. Dzięki niemu osoby monitorujące miasto widzą co dzieje się w ciemnych uliczkach, a ochrona supermarketu bez zapalania światła wie, czy nie dostał się tam jakiś intruz.

Wykorzystanie podczerwieni sprawia, że urządzenia są znacznie bardziej skuteczne. Nowy typ diód podczerwieni 3 generacji jest już kompletnie niewidoczny dla ludzkiego oka.  Starszy typ emitował „różową” poświatę. Aby zapewnić skuteczne doświetlenie obrazu nie wystarczy jedna dioda.  Do oświetlenia pomieszczenia o wielkości kilkunastu metrów kwadratowych potrzebne będzie co najmniej 3 diody o średnicy ok. 7 mm. Sprzęt wyposażony w diody taki jak budziki z kamerą lub żarówka z kamerą – mogą mieć nawet kilkanaście diód podczerwonych zapewniających wysoką jakość zapisu w nocy.

Kamerę wyposażoną w diody IR zainstalować można wszędzie. Szczególnie często wykorzystuje się ją w miejscach, gdzie głównym priorytetem jest nie tylko bezpieczeństwo, ale także komfort przebywających w obserwowanym miejscu. Co ważniejsze kamery z IR są niezwykle skutecznym rozwiązaniem dla także dyskretnego monitoringu miejsc. Dlatego idealnie sprawdzają się podczas obserwacji, kiedy główny nacisk kładzie się na umiejętny kamuflaż kamery.

Kamerki szpiegowskie wyposażone w podczerwień stają się narzędziem idealnym. Nie ma znaczenia sytuacja, w której się znajdą. Obserwacja możliwa jest zarówno w dzień, jak i w nocy. Pamiętajmy, że to właśnie noc i ciemność niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

Pozdrawiamy, Gospy.pl

Czytaj także: Kamery w wersji mini

Leave a Reply