Możliwości fotopułapki… nie tylko w lesie!

Posted by      09/29/2017 13:29:59    Comments 0
Możliwości fotopułapki… nie tylko w lesie!

Choć fotopułapka została stworzona z myślą o wykorzystaniu jej w lesie, to jej obecne zastosowania znacznie wykraczają poza ten obszar. Maskujące barwy moro, które zwykle przyjmuje urządzenie, pozwalają jej odnaleźć się jej także w miejskim parku, przy wejściu na prywatną posesję a także na cmentarzu! Mogą służyć zatem nie tylko ochronie leśnej roślinności i zwierząt, ale też ochronie mienia… przed tymi właśnie zwierzętami! Nie od dziś przecież słyszy się o rodzinkach dzików czy samotnych wilkach zapędzających się w rejony miejskich zabudowań… W jaki jeszcze sposób możemy wykorzystywać fotopułapki?

Co to jest fotopłapka?

Zacznijmy od krótkiego przypomnienia, czym w ogóle są fotopułapki. To mini kamery bezprzewodowe, które służą do rejestracji wideo obrazu oraz dźwięku. Działają za pomocą systemu detekcji ruchu uruchamiającego urządzenie tylko w potencjalnie istotnych momentach. Fotopułapka może wykonywać zdjęcia lub nagrywać filmiki, które następnie przesyłane są na skrzynkę e-mail bądź na telefon w formie MMS-a. Co bardzo ważne, fotopułapka powinna być wyposażona w diody IR, które pozwolą jej pracować w ciemności. Bo to właśnie po zmroku na obserwowanym terenie dzieje się najwięcej.TV-5320W100 HD Kamera Leśna Fotopułapka

Jakie są zatem zastosowania fotopułapki?


- w formie monitoringu newralgicznych punktów miasta, w których lubią spotykać się „smakosze tanich win”;

- jako pułapka na osoby nielegalnie wywożące śmieci do lasu;

monitoring podwórka i terenów wokół ogrodzenia – w ten sposób możemy zweryfikować, czy w pobliżu nie kręcą się podejrzanie wyglądające osoby; możemy też zweryfikować, kto lub co jest odpowiedzialne za zniszczenia na posesji, np. wykopane doły, ogryziona roślinność, rozryta ziemia;

- pułapka na włamywaczy do domu, sklepu, garażu, magazynu;

- pułapka na cmentarne hieny;

- pułapka na różnej maści miejskich wandali;

- jako narzędzie do monitoringu działalności, zachowań i zwyczajów zwierząt (prace badawcze, pomoc w realizacji codziennych zadań pracowników związanych z leśnictwem i ochroną przyrody).

Kto może korzystać z potencjału fotopułapek?


Właściwie każdy, kto tylko znajdzie kreatywny sposób na użycie ich w służbie swoich celów. Może to być zarówno osoba prywatna, jak i zawodowi leśnicy, myśliwy, ornitolodzy, zwykli miłośnicy przyrody prowadzący obserwacje zwierząt na własny użytek, właściciele obiektów mogących paść ofiarą rabunku, firmy ochroniarskie, oraz gminne instytucje pilnujące porządku publicznego. Należy tylko pamiętać, że fotopułapka będzie najskuteczniejsza w miejscach porastających przez roślinność; powinna być zainstalowana na pniach drzew, najlepiej w otoczeniu lekko zasłaniających ją liści.

Leave a Reply