Pokój w akademiku i jego niebezpieczeństwa
Posted by      06/23/2022 00:00:00    Comments 0
Pokój w akademiku i jego niebezpieczeństwa

Bezpieczeństwo akademika, nie spędza nikomu snu z powiek, dopóki nie zostanie wykryte w nim włamanie albo kradzież. Aby je sobie zapewnić, studenci mogą podjąć szereg różnych kroków, .

Jak się okazuje, 34 proc. wszystkich incydentów kryminalnych na terenie kampusu stanowią włamania. Statystyki te wskazują więc, że zapewnienie zabezpieczenia przed kradzieżą w akademiku, czy na stancji powinno być priorytetem.

Jak nagrać złodzieja

Inteligentnym sposobem dbania o rzeczy studentów może być kamera. Monitoring za jej pomocą sprawdza się najlepiej, gdy jest ona ukryta w innym, urządzeniu niewzbudzającym podejrzeń, np. pendrivie, czy zegarze. Taki przedmiot można postawić na półce i – dzięki wysokiej i obserwować, czy nikt niepowołany nie przechadza się po pokoju podczas naszej nieobecności. Inteligentna kamera może poinformować o otwarciu drzwi albo okien, może nagrać intruza i – rozpoznać jego twarz. Można ją stosować do zdalnego monitoringu pokoju w akademiku, bo w aplikacji na smartfonie dostaniemy powiadomienie, ilekroć ktoś, kogo kamera nie zna, pojawi się w jej zasięgu.

W akademikach podobnie jak w innych obiektach publicznych czy przemysłowych można też zapewnić bezpieczeństwo poprzez monitoring wizyjny umożliwiający śledzenie zdarzeń za pomocą kamer, z których obrazy z kamer są przesyłane do centrum odbiorczego.

Czy warto zainwestować w podsłuch?

Świetnym pomysłem na wykrycie złodziei jest inwestycja w podsłuch ukryty profesjonalnie w listwie zasilającej.

Podsłuch ze wbudowanym modułem GSM to doskonały pomysł dla osób, które chcą zadbać o bezpieczeństwo w akademiku. Podczas nieobecności mieszkańców pokoju mogą oni bardzo łatwo odkryć próbę włamania albo kradzieży poprzez wykonanie zwykłego połączenia telefonicznego. Takie podsłuchy zintegrowane są bowiem z kartą SIM, która odbiera połączenia przychodzące i w przekazuje rejestrację prowadzonego nasłuchu.

Dyskretne podsłuchy możemy umieszczać np. w listwie zasilającej , myszy komputerowej i różnych innych przedmiotach. Posiadają one bardzo czuły mikrofon, a jego zasięg wynosi ponad 5 metrów, więc nagra złodzieja nawet w innym pomieszczeniu. Montaż tych urządzeń w listwie pozwala im na ciągły tryb pracy, dzięki stałemu zasilaniu prądem. Bez dostępu do gniazdka podsłuchy mogą pracować na zasilaniu akumulatorowym od 2 godzin do nawet 7 dni.

Czytaj także: Przydatne gadżety dla studenta

Komputer zabezpieczony hasłem — czy to wystarczy?

Wiele osób martwi się o bezpieczeństwo swoich danych. Czasami jednak wystarczy po prostu podejść do cudzego komputera i przejrzeć pliki znajdujące się na dysku twardym. Dotyczy to również komputerów zostawionych w akademikach. Pomimo jednak, że ustawiliśmy hasło na swoim laptopie i zawsze wylogowujemy się lub blokujemy ekran, kiedy go zostawiamy samego, to nie ochroni naszych danych, jeśli komputer zostanie kiedykolwiek skradziony.

Mniej doświadczonemu złodziejowi, który chce mieć laptop tylko dla sprzętu, a nie do zdobycia naszych danych osobistych, hasło przeszkodzi i uniemożliwi dostęp do danych.

Jeśli jednak ktoś włamuje się aby uzyskać nasze pliki i jest przygotowany do uruchomienia innego systemu operacyjnego lub otworzenia samego komputera albo usunięcia dysku twardego, hasło systemu Windows nie pomoże.

Co jednak, kiedy do kradzieży sprzętu nie dochodzi, ale mamy wrażenie, że ktoś buszuje po naszym komputerze, odczytując rzeczy, których nie chcemy ujawniać innym? Czy można zabezpieczyć komputer tak, aby ktoś inny nie użytkował go podczas naszej nieobecności i przy okazji nie przeglądał naszych plików? Takim zabezpieczeniem może być SpyLogger Mail Plus — zdalny rejestrator kluczy zaprojektowany do dyskretnego nadzoru komputerowego. Służy on do kontroli komputerów w firmach lub nadzorowania zachowań dzieci w Internecie. Odznacza się on dyskrecją i niewykrywalnością, działa w tle i nie przeszkadza wykonywać żadnych prac. Podstawowymi jego funkcjami są: zapisy wciśniętych klawiszy, robienie zrzutów ekranu i kontrola wszelkich rozmów na czatach i w portalach społecznościowych.

Inne popularne metody zabezpieczania dóbr

Pułapki zostawiane na złodziei stają się coraz bardziej popularne. Monitoring domu, akademika, mieszkania czy biura jest coraz częściej stosowany w celu ochrony mienia.

Na rynku dostępne są narzędzia pozwalające wykryć ruch, które najczęściej działają razem z podsłuchem, Dobrze wybrać takie, który działa w miejscach z dostępem do sieci GSM i umożliwia nasłuchiwanie z dowolnego miejsca na świecie. Dobrą metodą na sprawdzenie, czy ktoś niepowołany miał dostęp do naszych rzeczy, jest zestaw do znakowania przedmiotów zawierający specjalny proszek, widoczny dopiero w momencie naświetlenia promieniami UV. Specjalną latarką, znajdującą się w zestawie należy później oświetlić posypany proszkiem przedmiot, a promienie UV promienie uwidocznią pozostawione ślady palców i poinformują nas, że ktoś niepowołany dotykał naszej własności.

Jednym z wygodniejszych i najbardziej dyskretnych sposobów zabezpieczenia mienia jest użycie czujników drzwi, które informują użytkowników, kiedy zostały one aktywowane. Czujniki okienne robią to samo, ale są specjalnie umieszczone na oknach, aby wyłączały się za każdym razem, gdy są otwierane lub zamykane. Ponadto monitoring przy pomocy kamery WiFi umożliwia obserwowanie wnętrz budynku, czy posesji, bez konieczności prowadzenia okablowania.

Czytaj także: Jak dyskretnie kogoś nagrywać?